Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://meadm.cg.gov.ua/old
back

Чому необхідно вакцинуватися від дифтерії та правця

05-08-2019 15:01

В Україні вкрай низький рівень вакцинації від дифтерії та правця. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, вакциновані менше 70% дітей, а рівень охоплення щепленнями серед дорослих - ще нижчий. При низьких рівнях охоплення щепленнями проти дифтерії з’являється ризик виникнення спалаху цієї інфекції.

Щоб захистити себе та своїх дітей, слід негайно перевірити наявність необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця. За даними статистики вакцинація на 99% запобігає захворюванню. 

Дифтерія: симптоми та можливі ускладнення

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. 

Симптомами хвороби є:

 • біль у горлі;
 • підвищена температура;
 • наліт на мигдалинах сірого кольору;
 • осиплість голосу;
 • ускладнене дихання та ковтання;
 • висока температура;
 • набряк слизової оболонки носоглотки;
 • збільшення лімфатичних вузлів.

Важливо своєчасно діагностувати хворобу, адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки, не легковажте і не списуйте все на звичайну застуду, а негайно зверніться до лікаря. Що раніше встановлений діагноз, то вищі шанси на одужання.  

Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та  набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи (порушує функцію дихання) і часто призводить до смерті. Токсичне ураження серцево-судинної та нервової систем і вторинні інфекції на фоні цього захворювання також можуть стати причиною смерті. Отже, дифтерія становить серйозну небезпеку для життя.

 

Правець: що потрібно знати про хворобу

Групу ризику щодо розвитку захворювання складають сільські мешканці, працівники, що мають контакт з ґрунтом.

Правець  - це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті інфікування ран, порізів, травматичних ушкоджень з порушенням цілісності шкіри, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини.

В рані бактерія збудника правця починає виробляти токсин, що діє на нервову систему. Захворювання проявляється періодичними генералізованими клонічними судомами на тлі постійного тонічного напруження скелетних м'язів, що призводить до порушення життєво важливих функцій. Тому правець часто призводить до смерті. 

 Симптоми правця:

 • спазми м’язів обличчя, зокрема - стиснення щелеп, “витріщання” очей;
 • м'язові спазми - часто в шлунку;
 • судоми м’язів спини, болісна напруга у всьому тілі;
 • проблеми з ковтанням, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв'язок (ларингоспазм), ускладнення дихання;
 • головний біль;
 • лихоманка та надмірне потовиділення;
 • зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;
 • ламкість кісток.

 

Низький рівень вакцинації - шлях до спалаху

У 2017 році в Україні розпочався спалах кору причиною якого став низький рівень вакцинації населення від цієї інфекції. Наслідки відомі: на кір захворіли більше 110 тисяч людей, 39 осіб - померли. 

Наслідки можливого спалаху дифтерії можуть бути набагато серйознішими. Якщо у випадку з кором, за статистикою, серед 1000 хворих помирає 1 людина, то від дифтерії - від 50 до 100 смертей на 1000 інфікованих.  

Для того, щоб унеможливити виникнення спалаху та уникнути епідемії, в країні має існувати колективний імунітет. Це коли 95-98% населення вакциновані.

 

Щоб захистити себе від дифтерії та правця слід перевірити наявність проведеної вакцинації і, в разі необхідності вакцинації, звернутися до свого лікаря з надання первинної медичної допомоги: сімейного лікаря або педіатра. Щеплення проводяться за призначенням лікаря, після проведеного попереднього огляду.

В лікарських амбулаторіях Менського центру первинної медико-санітарної допомоги є достатня кількість вакцини для проведення щеплень проти дифтерії та правця. Щеплення проводяться безоплатно.  

  

Як і коли планово вакцинуватися від дифтерії та правця?

Єдиний надійний спосіб захисту від дифтерії та правця – вакцинація.

Вакцинацію  дітей проводять згідно з календарем профілактичних щеплень:

у 2, 4 та 6 місяців роблять щеплення вакциною АКДП;

у 18 місяців проводиться ревакцинація цією ж вакциною;

у 6 років  проводять ревакцинацію вакциною АДП;

 наступне щеплення у 16 років вакциною АДП-М. 

Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16 років, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу - у 36 і так далі. 

Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 

Вакцинація вже за декілька років не гарантує повного захисту від інфікування та захворювання, але захворювання у правильно щеплених буде перебігати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень.

 

 Головний лікар КНП «Менський центр ПМСД» 

 Наталія Корнієнко