1
Контактна інформація
Менське управління Головного управління ДПС у Чернігівській області
Адреса: 15600, Чернігівська обл., м. Мена, вул. Сіверський шлях, 57
Телефон: (04644) 2-22-74
Електронна адреса: [email protected]
Режим роботи ОДПІ:
понеділок-четвер: з 9-00 до 18-15
п’ятниця: з 9-00 до 17-00
з перервою на обід з 13-00 до 14-00.
Вихідні дні - субота та неділя.
Начальник Менського управління: Добридень Людмила Миколаївна
ЗАКОН УКРАЇНИ «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII
ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
На Чернігівщині від погашення податкового боргу
надійшло 54 мільйони гривень
Питання скорочення податкового боргу на постійному контролі керівництва головного управління ДПС у Чернігівській області.
В управлінні по роботі з податковим боргом зазначають, що протягом 9 місяців від погашення податкового боргу до бюджетів усіх рівнів надійшло 54 мільйони гривень (майже на 20 млн грн або 37 відс. більше, ніж за відповідний період минулого року). З цієї суми до державної скарбниці перераховано майже 35 мільйонів (на 14,7 млн грн або 42 відс більше, ніж за відповідний період минулого року).
З метою погашення податкового боргу фахівці управління направляють боржникам податкові вимоги, подають позовні заяви до суду про стягнення заборгованості, виставляють інкасові доручення на рахунки боржників в установах банків.
Управлінням по роботі з податковим боргом проводиться відповідна робота і щодо погашення заборгованості з ЄСВ, яка станом на початок жовтня складає 228,8 млн гривень. За результатами вжитих заходів надходження в рахунок погашення боргу зі сплати ЄСВ у поточному році склали 26,5 млн гривень.
Звертаємо увагу на необхідність постійного моніторингу платниками стану сплати єдиного внеску та наявності (відсутності) заборгованості з вказаного платежу та решти платежів.
Отримати інформацію про стан заборгованості можливо, звернувшись до відповідного органу ДПС, або за допомогою Електронного кабінету.
Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, розміщена на вебпорталі ДПС України: https://ch.tax.gov.ua/korisni-posilannya .
Пресслужба Головного управління ДПС у Чернігівській області
Що робити, якщо реєстрацію ПН/РК зупинено?
Всі податкові накладні, які платники ПДВ реєструють в Єдиному реєстрі податкових накладних, проходять технічну перевірку та перевірку на відповідність критеріям ризику. Це – критерії безумовної реєстрації, ризиковості платника, позитивної податкової історії, ризиковості здійснення операції. Якщо податкова накладна потрапляє під критерії ризиковості, її реєстрація зупиняється і платник має документально підтвердити реальність такої операції.
При визначенні ризиковості ДПС використовує інформацію, яку надає сам платник податків, зокрема, це податкова звітність. Також використовується інформація від правоохоронних органів, яка надається у рамках кримінальних проваджень щодо певних суб’єктів господарювання.
Система моніторингу податкових ризиків при реєстрації податкових накладних блокує менше 0,3 відс. накладних з ПДВ.
Зупинка реєстрації податкової накладної СМКОР не означає заборону господарської діяльності платника, тобто не обмежує його право постачати та купувати товари.
Переглянути інформацію щодо відповідності платника ПДВ критеріям ризиковості, критеріям безумовної реєстрації накладних, показникам позитивної податкової історії, суб’єкт господарювання може у приватній частині Електронного кабінету (меню «Моніторинг ПН/РК»).
Бізнесом Чернігівщини протягом січня-серпня поточного року сплачено близько 10,5 млрд гривень
податків, зборів та єдиного внеску
Платниками податків Чернігівського регіону протягом 8 місяців поточного року до бюджетів усіх рівнів сплачено понад 7 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів. Цей показник на 172 млн грн перевищує відповідний період минулого року.
Зокрема, до державного бюджету спрямовано 3195,6 млн грн, що становить 44,7 відс. сплачених податків за цей період. Значна частина надходжень становить сплата податку на додану вартість – 1215,5 млн грн (38 відс.), податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 1108,5 млн грн (35 відс.) та рентних платежів за користування природними ресурсами – 434,1 млн грн (13,6 відс.).
До місцевих бюджетів усіх рівнів спрямовано 3947,2 млн гривень. Факт минулого року перевищено на 6,1 відс. або на 226,7 млн гривень. Зростання надходжень відбулось в основному за рахунок збільшення сплати по бюджетоформуючим податкам, а саме: податку на доходи фізичних осіб – на 6,8 відс. (+158,9 млн грн) та єдиному податку з підприємницької діяльності – на 8,2 відс. (+40,5 млн грн).
Добровільна сплата до бюджетів усіх рівнів складає 99,6 відс. від загальної суми податків. За рахунок проведення контрольно-перевірочної роботи надійшло 14,5 млн грн, від стягнення податкового боргу – 45,4 млн гривень.
Крім того, страхувальниками для перерахування до Пенсійного та інших фондів сплачено 3314,1 млн грн. єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування. Минулорічний рівень перевищено на 6 відс. або на 187,5 млн гривень.
Пресслужба Головного управління ДПС у Чернігівській області
Як підприємцю обрати чи перейти на спрощену систему оподаткування?
Як роз'яснили в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області, порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 – 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.
Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів:
1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-ІV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями;
4) державному реєстратору під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи – підприємця. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» зі змінами та доповненнями.
Підпунктом 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ визначено, що зареєстровані в установленому порядку фізичні особи – підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.
Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.
Відповідно до п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Зауважимо, такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ст. 291 ПКУ.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ.
При цьому якщо суб’єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи – підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.
Пресслужба Головного управління ДПС у Чернігівській області
Графік
проведення сеансів телефонного зв’язку «гаряча лінія»
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області
у вересні 2020 року
Дата та час проведення сеансу |
Тема сеансу |
На запитання платників відповідає |
Телефонувати за номером |
09.09.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Щодо норм Податкового кодексу України із запровадження трирівневої документації з трансфертного ціноутворення |
Завідувач сектору управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Чернігівській області Наталія ГОЛОТА
|
652-361 |
14.09.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Актуальні питання застосування програмних РРО |
Начальник відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Сергій Мотчаний
|
652-309 |
23.09.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Податкова знижка для фізичних осіб
|
Заступник начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Наталя Кузнецова |
652-978 |
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
До місцевих бюджетів Чернігівщини автовласники сплатили
782,4 тис гривень транспортного податку
Власниками автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня звітного року (1771125 грн.) за 7 місяців 2020 року сплачено до місцевих бюджетів області 782,4 тис гривень транспортного податку з фізичних осіб.
В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зменшились майже на 164 тис гривень. Це зумовлено звуженням у поточному році кола об’єктів оподаткування, визначення якого здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку, до 1 лютого податкового (звітного) року, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному вебсайті розміщується перелік легкових автомобілів, які є об’єктами оподаткування.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
На Чернігівщині надходження від сплати єдиного внеску
склали майже 3 мільярди гривень
Платниками податків Чернігівщини за 7 місяців поточного року сплачено 2909,2 млн гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що більше минулорічного показника за відповідний період майже на 175 млн гривень.
Від юридичних осіб надійшло 2617,6 млн грн, або 90 відс. надходжень. З них 1453,1 млн грн сплачено бюджетними установами (50 відс.). Фізичні особи - підприємці перерахували 291,6 млн грн (10 відс.).
Найбільшу частку надходжень єдиного внеску забезпечують платники, що перебувають на обліку в Чернігівському, Прилуцькому та Ніжинському управліннях.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
З 1 серпня 2020 року запроваджено програмні РРО. Чи всі повинні їх застосовувати?
Реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.
Водночас, до 01 січня 2021 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються фізичними особами підприємцями – платниками єдиного податку другої – четвертої груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1млн грн, крім тих, які здійснюють:
реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Більш детально з цим роз’ясненням ви можете ознайомитись на Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС України, категорія питання 109.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Графік
проведення сеансів телефонного зв’язку «гаряча лінія»
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області
у серпні 2020 року
Дата та час проведення сеансу |
Тема сеансу |
На запитання платників відповідає |
Телефонувати за номером |
07.08.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Про повноту декларування податкових зобов’язань за II квартал 2020 року рентної плати за користування надрами та користування радіочастотним ресурсом України |
Начальник відділу адміністрування екологічного податку, рентної плати та місцевих податків і зборів управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області Людмила Гординська
|
652-343 |
17.08.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Актуальні питання застосування програмних РРО |
Начальник відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Сергій Мотчаний
|
652-309 |
20.08.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Легалізація трудових відносин |
Начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Світлана Волкова
|
652-985 |
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
За підсумками деклараційної кампанії – 2020 по Чернігівській області податкові декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік подали 13408 громадян, які задекларували більше 1,3 млрд грн доходів. Із загальної кількості декларантів 10861 громадянин, або 81 відс. це особи, які мали обов’язково декларувати доходи. До сплати в бюджет громадянами самостійно визначено понад 29,1 млн грн ПДФО, що на 13,9 млн грн більше ніж в минулому році, та 4,9 млн грн військового збору, що на 1,9 млн грн більше ніж минулоріч.
Решта громадян (2547) подали податкові декларації з метою отримання податкової знижки. За результатами проведених камеральних перевірок декларацій про майновий стан і доходи з бюджету вже повернуто понад 5,3 млн грн податку на доходи фізичних осіб.
За рівнем доходів, найбільше декларували громадяни м. Чернігова (450,5 млн грн), а також мешканці м. Прилуки (176,1 млн грн) та мешканці Бахмацького району (100,4 млн грн).
Щодо рівня визначення податкових зобов’язань, то першість належить Бахмацькому району – до сплати задекларовано понад 11,8 млн грн податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та 1,1 млн грн військового збору.
Звертаємо увагу, що до Податкового кодексу України внесені зміни, якими передбачено, що податкові зобов’язання, визначені фізичними особами у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік, мають бути сплачені до 01 жовтня 2020 року.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Законом України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» ДПС зобов’язано забезпечити безкоштовне програмне рішення для використання суб’єктами господарювання під час проведення розрахункових операцій.
Безкоштовне програмне рішення «Програмний реєстратор розрахункових операцій (тестова версія)» розміщене тут та пропонується для тестування усім суб’єктам господарювання, на яких поширюється дія Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Програмне рішення може використовуватись для реєстрації розрахункових операцій (формування розрахункових документів, фіскальних звітних чеків, їх направлення для фіскалізації на фіскальний сервер, надання фіскального чека покупцеві) та бути встановлене на будь-якому пристрої, що підтримує операційну систему Windows Vista SP2 і вище або Android 4.1 і вище.
Програмне рішення може використовуватись у період відсутності зв’язку з фіскальним сервером (режим офлайн).
Зареєструвати ПРРО (касу)/касира (електронну печатку) можна, використовуючи програмне забезпечення Електронного кабінету, або будь-яке інше програмне забезпечення, наявне у суб’єкта господарювання.
Реєстрація ПРРО здійснюється шляхом подання заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій (форма J/F 1316602), що розміщена за посиланнями:
ftp://ftp.sta.gov.ua/reestr_form_zvitnyh_dokymentiv/j1316602.arj
ftp://ftp.sta.gov.ua/reestr_form_zvitnyh_dokymentiv/f1316602.arj
Реєстрація касира здійснюється шляхом подання повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (форма J/F 1391801), що розміщене за посиланнями:
ftp://ftp.sta.gov.ua/reestr_form_zvitnyh_dokymentiv/j1391801.arj
ftp://ftp.sta.gov.ua/reestr_form_zvitnyh_dokymentiv/f1391801.arj
Тестування безкоштовного програмного рішення «Програмний реєстратор розрахункових операцій (тестова версія)» триватиме до 31.07.2020.
Щоденно з 8 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв., починаючи з 15.07.2020, надається можливість тестувати роботу безкоштовного програмного рішення та направляти у разі наявності зауваження/пропозиції щодо його функціоналу на адресу: [email protected].
У разі виникнення технічних, методологічних запитань необхідно звертатись за телефоном: 0 800 501 007.
Для надання інформаційної підтримки суб’єктам господарювання, які беруть участь у тестуванні програмних РРО, роботу Контакт-центру ДПС буде подовжено до 20 год. 00 хв., починаючи з 15.07.2020.
ftp://ftp.sta.gov.ua/electornna_zvitnist_install&update/Android.zip
ftp://ftp.sta.gov.ua/electornna_zvitnist_install&update/Windows.zip
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області нагадують, що наразі здійснення прийому відвідувачів у Центрах обслуговування платників відбувається за наступним графіком:
з 10.00 до 17.00 (у п’ятницю з 10.00 до 15.45) з обідньою перервою з 12.00 до 12.45 та з технічними перервами для санітарної обробки та провітрювання кожні дві години на 10 - 15 хвилин.
До Центрів платники мають право заходити тільки у захисній масці, гумових рукавичках та після дезінфекції рук. Дезінфікуючі засоби для працівників та відвідувачів розміщені в кожному Центрі. Громадяни, які мають ознаки інфекційних захворювань та без масок у приміщення Центрів допускатися не будуть.
Також передбачено обмеження кількості одночасного перебування людей в залах обслуговування Центрів (на одного працівника Центру – один відвідувач) та дотримання відстані між відвідувачами, які очікують дозволу на вхід до приміщень не менше ніж 1,5 метри.
Приймання усієї вхідної кореспонденції, у тому числі заяв на отримання послуг, здійснюється виключно через скриньки, електронну пошту, режим листування в Електронному кабінеті та поштою.
Нагадаємо, що за допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету платники податків мають можливість надіслати лист (запит, звернення тощо) до відповідного органу ДПС у форматі pdf (обмеження 2 МБ). Вхід до Електронного кабінету здійснюється за посиланням http://cabinet.tax.gov.ua/.
Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням електронного цифрового підпису (кваліфікованого електронного підпису), отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
Для полегшення електронного спілкування (отримання довідок, направлення запитів, подання декларації, тощо) Державною податковою службою України розроблено серію відеоуроків: https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/ .
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
До нього можна приєднатися з вебпорталу Державної податкової служби України розділу «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» https://tax.gov.ua/, а також з сайту Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (скорочено ЗІР) https://zir.tax.gov.ua/, або його мобільної версії. Використовуючи чат спілкування, Ви можете самостійно визначити якість отриманої відповіді, а Ваша оцінка допоможе у наповненні «Бази знань» та підвищенні рівня інформаційно-довідкових послуг ДПС.
Контакт-центр Податкової
у месенджерах:
Viber (з мобільного пристрою), натисніть тут.
Telegram, натисніть тут.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Графік
проведення сеансів телефонного зв’язку «гаряча лінія»
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області
у червні 2020 року
Дата та час проведення сеансу |
Тема сеансу |
На запитання платників відповідає |
Телефонувати за номером |
10.06.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Про зміни у застосуванні РРО
|
Начальник відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування - Сергій Мотчаний
|
652-309 |
17.06.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Подання податкової декларації про майновий стан і доходи.
Право на податкову знижку
|
Начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області Світлана Волкова |
652-985 |
24.06.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Легалізація трудових відносин |
Начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області Світлана Волкова
|
652-985 |
Сектор комунікацій Головного управління ДПС
у Чернігівській області
Як обчислюється сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,
для фізичних осіб
Відповідно до ст. 266 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.
Згідно з п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості у такому порядку:
а) за наявності у власності платника податку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» п.п. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ та відповідної ставки податку;
б) за наявності у власності платника податку більше одного об’єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» п.п. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ та відповідної ставки податку;
в) за наявності у власності платника податку об’єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до п.п. «в» п.п. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів «б» і «в» п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об’єктів житлової нерухомості.
Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Підпунктом 266.7.1 прим. 1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ визначено, що за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв. метрів (для квартири) та/або 500 кв. метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів «а» – «г» п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).
Згідно з п.п. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, та відповідні платіжні реквізити, зокрема органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою – платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Верховною Радою України прийнято Закони України від 20 вересня 2019 року № 128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» (далі – Закон № 128) та № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» (далі – Закон № 129).
Зазначеними законами, зокрема, запроваджується низка новацій у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі РРО):
1. Суб’єктам господарювання буде дозволено при здійсненні готівкових розрахунків із споживачами застосовувати програмні РРО, в якості яких можливо буде застосовувати будь-який пристрій (смартфон, планшет, комп’ютер тощо). Програмний РРО за допомогою спеціального програмного забезпечення може фіскалізувати розрахункові операції на сервері ДПС.
Слід зазначити, що для уникнення втрат, у першу чергу суб’єктів малого та мікробізнесу (дрібних підприємців), відповідне програмне забезпечення буде надаватися ДПС суб’єктам господарювання безкоштовно.
2. Передбачається запровадження механізму компенсації споживачу коштів, сплачених за придбаний товар (послугу), якщо такому споживачу було надано розрахунковий документ, інформація щодо якого відсутня в базах даних ДПС (далі – механізм «Кешбек»).
Так, якщо споживачу надано касовий чек РРО, проте інформація про такий чек відсутня на сервері ДПС, споживач має право звернутися до контролюючого органу про порушення суб’єктом господарювання порядку проведення готівкових розрахунків та, у разі їх підтвердження, має можливість отримати з бюджету як компенсацію 100 відсотків вартості придбаного товару, який йому було реалізовано з порушенням вимог чинного законодавства.
Механізм «Кешбек» запроваджується, в першу чергу, для боротьби з «нефіскальними» чеками, коли окремими несумлінними платниками споживачам надаються чеки, які не є фіскальними, проте на вигляд схожі на фіскальні чеки.
3. Передбачається впровадження обов’язкового застосування РРО фізичними особами-підприємцями платниками єдиного податку ІІ та ІІІ групи при здійсненні готівкових розрахунків із споживачами.
Крім того, перед цим передбачається впровадження обов’язку застосування РРО для фізичних осіб – підприємців (платників єдиного податку другої та третьої груп), які провадять певні ризикові види діяльності (продаж товарів (надання послуг) через мережу Інтернет, торгівля ювелірними виробами та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, діяльність туристичних агентств, туристичних операторів, готелів тощо, реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках).
4. За незастосування РРО або застосування із порушенням встановлених вимог передбачається деяке збільшення розміру штрафних (фінансових) санкцій, оскільки діючі норми щодо розміру штрафних санкцій було прийнято ще у 2000 році. При цьому ніяких додаткових штрафів до вже передбачених Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) не встановлюється.
5. Також Законом № 128 передбачається обов’язок суб’єктів господарювання проводити розрахункові операції через РРО та програмні РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування та цін товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів (до цього було тільки для пального).
У разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або програмні РРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості, відповідно до п. 7 ст. 17 Закону № 265 до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Водночас, Законом України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон № 533) було перенесено терміни набуття чинності відповідними нормами Закону № 128 і Закону № 129.
Так, відповідно до пп. 4 та 5 розділу І Закону № 533 набрання чинності Законами №№ 128 та 129 відтерміновується:
з 19.04.2020 до 01.08.2020 – можливість застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій і збільшення розміру штрафних (фінансових) санкцій;
з 01.10.2020 до 01.01.2021 – запровадження механізму «Кешбек» та обов’язок застосування РРО фізичними особами-підприємцями платниками єдиного податку другої та третьої груп, які провадять ризикові види діяльності;
з 01.01.2021 до 01.04.2021 – обов’язок застосування РРО усіма фізичними особами-підприємцями платниками єдиного податку другої та третьої груп.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Графік
проведення сеансів телефонного зв’язку «гаряча лінія»
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області
у травні 2020 року
Дата та час проведення сеансу |
Тема сеансу |
На запитання платників відповідає |
Телефонувати за номером |
18.05.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Про зміни в оподаткуванні плати за землю у зв’язку з проведенням антикризових заходів у період карантину |
Начальник відділу адміністрування екологічного податку, рентної плати та місцевих податків і зборів управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області Гординська Людмила Вікторівна
|
652-343 |
28.05.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи подовжено до 1 липня 2020 року. Право на податкову знижку
|
Начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області Волкова Світлана Миколаївна |
652-985 |
Сектор комунікацій Головного управління ДПС
у Чернігівській області
Державна податкова служба України з метою надання інформаційної підтримки платникам податків у період карантину розробила серію навчальних відеоуроків на тему: як користуватися електронними сервізами податкової.
Відтак, переглянувши відповідний урок платник зможе самостійно (не виходячи з дому) заповнити і подати декларацію, отримати довідку, направити лист або звернення до податкових органів.
Відеоуроки ви можете переглянути за посиланнями:
№ 1: «Як заповнити податкову декларацію про майновий стан і доходи»:
https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/5977.html
https://www.youtube.com/watch?v=YOhECvfE0Z4
https://www.facebook.com/107383900636180/videos/1407838859418903/
№ 2: «Як заповнити квартальну декларацію фізичним особам – платникам єдиного податку, які перебувають на ІІІ групі»:
https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/6018.html
https://www.youtube.com/watch?v=SuFkpDOosB8
https://www.facebook.com/107383900636180/videos/256478902049126/
№ 3: «Як оформити запит на отримання відомостей з ДРФО про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків»:
https://www.tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/6067.html
https://www.facebook.com/TaxUkraine/videos/284290552557638/
№ 4: «Як направляти до ДПС листи та звернення за допомогою Електронного кабінету»:
https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/6094.html
https://www.facebook.com/107383900636180/videos/2619608611618098/
№ 5: «Як подати звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»:
https://www.tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/6124.html
https://www.facebook.com/107383900636180/videos/2167705590041914/
№ 6: «Як подати заяву про надання довідки про відсутність заборгованості»:
https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/6153.html
https://www.facebook.com/107383900636180/videos/685039742249060/
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Кабінет Міністрів України 29 квітня 2020 року затвердив Порядок функціонування єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та виконання норм статті 351 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади.
Єдиний рахунок впроваджується з 1 січня 2021 року. Він відкривається на ім’я Державної податкової служби України у Казначействі. Платник податків за його бажанням може використовувати такий рахунок для сплати платежів. Для цього він повинен подати повідомлення про використання єдиного рахунку в електронній формі через Електронний кабінет у порядку, встановленому статтею 421 Кодексу.
Платник податків має право повідомити про використання або відмову від використання єдиного рахунку один раз протягом календарного року.
Через єдиний рахунок можна буде сплатити всі поточні платежі, податковий борг за такими платежами та недоїмку з єдиного внеску, грошові зобов'язання, які визначено на підставі податкових повідомлень-рішень.
Єдиний рахунок не може використовуватися платником податків для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу з податку на додану вартість, акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями.
Нагадуємо, що Верховною Радою України прийнято Закони України від 04 жовтня 2019 року № 190-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та від 13 квітня 2020 року№ 559-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Більше 6 тисяч громадян Чернігівщини задекларували доходи, одержані протягом минулого року
Cтаном на 01.05.2020 року по Чернігівській області податкові декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік подали 6032 громадянина, які задекларували більше 541 млн грн доходів. Із загальної кількості декларантів 4068 громадян або 67,4 відс. це особи, які обов’язково повинні задекларувати доходи. До сплати в бюджет громадянами самостійно визначено понад 8,9 млн грн податку на доходи фізичних осіб та 1,7 млн гривень військового збору.
Решта громадян (1964) подали податкові декларації з метою отримання податкової знижки. За результатами проведених камеральних перевірок декларацій про майновий стан і доходи з бюджету вже повернуто громадянам понад 3,4 млн грн податку на доходи фізичних осіб.
За рівнем задекларованих доходів найбільше декларували мешканці Чернігова (215,7 млн грн), а також Ніжина (43,8 млн грн) та Прилук (38,9 млн грн).
Щодо рівня визначення податкових зобов’язань, то першість також належить Чернігову – до сплати задекларовано понад 3,7 млн грн податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та 0,7 млн грн військового збору.
Звертаємо увагу, що до Податкового кодексу України внесені зміни, якими передбачено, що громадяни та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, мають право подати декларацію за звітний (податковий) 2019 рік до 01 липня 2020 року. Останній день подання декларації – 30.06.2020 року. Податкові зобов’язання, визначені такими фізичними особами у деклараціях, мають бути сплачені до 01 жовтня 2020 року.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Менське управління Головного управління ДПС у Чернігівській області попереджає про збільшення кількості випадків шахрайських дій, здійснених злочинцями під виглядом працівників органів державної податкової служби.
Так, на мобільні телефони посадових осіб суб’єктів господарювання телефонували невідомі особи, які зверталася нібито від імені начальника Менської ДПІ Менського управління Головного управління ДПС у Чернігівській області. Шахраї просили надати гроші нібито на потреби працівників служби, як «фінансова допомога для прийому перевіряючих із ДПС України».
Звертаємо вашу увагу! Такі вимоги є провокацією. Своїми діями шахраї не лише наносять збитки суб’єктам господарювання, але й підривають довіру до податкових органів.
Шановні платники! У разі надходження дзвінків з будь-якими незаконними пропозиціями або вимогами просимо негайно повідомляти працівників підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДПС у Чернігівській області за номерами телефонів: (0462) 652-315, 652-392, 668-522 та у жодному разі не піддаватися на провокацію.
Головне управління ДПС у Чернігівській області звертає увагу фізичних осіб – підприємців, що подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування можна через Електронний кабінет.
За допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету фізична особа – підприємець має можливість направити до органу ДПС разом із супровідним листом заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, за встановленою формою у форматі pdf (обмеження 2 МБ).
Датою подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування разом із супровідним листом є дата реєстрації супровідного листа в органі ДПС. Протягом одного робочого дня після надсилання такого листа до органу ДПС автора електронного листа буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації. Інформацію щодо отримання та реєстрації листа в органі ДПС можна переглянути у вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету, відправлені листи – у вкладці «Відправлені документи» меню «Вхідні/вихідні документи».
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Підпунктом 230.1.2. пункту 230.1 ст. 230 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) передбачено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20 000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.
Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.
Підпунктом 230.1.2. пункту 230.1 ст. 230 ПКУ передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.
Незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Додатково зазначимо, що відповідальність, встановлена пп. 128 1.3 ПКУ, за неподання електронних документів з акцизних складів, на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, застосовувується з 01.04.2020 року
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Головне управління ДПС у Чернігівській області інформує, що платники податків мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.
Заробітна плата - це основна та додаткова винагорода, інші заохочувальні та компенсаційні кошти, які виплачують платнику податку на підставі відносин трудового найму.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (п.п. 166.2.1 Кодексу).
Обмеження у отриманні податкової знижки:
- сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.
- якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п. 166.4.3 Кодексу).
Звертаємо увагу, що підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
Із переліком витрат, за якими фізична особа має право на отримання податкової знижки за 2019 рік можна ознайомитись тут.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
У Головному управлінні ДПС в Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області у січні-березні 2020 року надійшло близько 1,5 млрд грн від сплати податків і зборів.
Найбільшу частку у загальній сумі сплачених податків (понад 61 відс.) займає податок на доходи фізичних осіб, якого надійшло 911 млн грн, з них 182,3 млн грн спрямовано до обласного бюджету, решту – до бюджетів об’єднаних територіальних громад та районів.
Податку на майно (за земельні ділянки, житлову та нежитлову нерухомість, а також автомобілі преміум-класу) забезпечено ще 227 млн гривень (15,3 відс. доходів бюджетів територіальних громад). Єдиного податку на підприємницьку діяльність надійшло 226,7 млн гривень (15 відс. загальної суми).
Частина решти податків і зборів становить 8,2 відс. обсягу надходжень: податку на прибуток сплачено 17,8 млн грн, рентної плати за користування природними ресурсами – 49 млн грн, акцизного податку від реалізації підакцизної продукції та пального – 33,3 млн грн, плати за ліцензії на продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів – 3,9 млн грн, екологічного податку – 5,5 млн гривень.
Четверту частину надходжень до місцевих бюджетів області від сплати податків забезпечили установи сфери державного управління, освіти та охорони здоров’я (24,9 відс. загальної суми або 369,3 млн грн). Також у значних розмірах сплачено податки представниками галузі сільського господарства (18,8 відс. або 279,5 млн грн), промисловості (15 відс. або 222,5 млн грн).
Від суб’єктів господарювання, що працюють у сфері торгівлі та громадського харчування, надійшло 115,2 млн грн (7,8 відс. доходів місцевих бюджетів), транспорту – 91,9 млн грн (6,2 відс.), галузі лісового господарства – 49,2 млн грн (3,3 відс.), будівництва – 23,7 млн грн (1,6 відсотка).
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомляють, що тимчасово, до 31 травня 2020 року, акцизний податок справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту із спирту етилового, який використовується для виробництва дезінфекційних засобів.
На виробників лікарських засобів, які здійснюють виробництво дезінфекційних засобів з використанням спирту етилового, акцизний податок з якого справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, не поширюються вимоги до обладнання виробництв витратомірами-лічильниками.
Більше інформації: тут .
Спілкуємося дистаційно: відеоуроки від ДПС .
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області інформують, що за результатами 2020 року, при реалізації права на податкову знижку відповідно до положень статті 166 Кодексу, сума коштів або вартість лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги, медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів, реагентів для лабораторних досліджень; медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень, патологоанатомічних відділень тощо, засобів особистої гігієни, продуктів харчування та/або товарів за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) громадським об’єднанням та/або благодійним організаціям та/або центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, та/або іншим центральним органам виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, та/або особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, та/або закладам охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій протягом карантину, що запроваджений Кабінетом Міністрів України у порядку, встановленому законом, на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), включається до податкової знижки у повному обсязі без урахування обмежень, визначених підпунктом 166.3.2 пункту 166.3 статті 166 Кодексу.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
ДПС: надання кваліфікованих електронних довірчих послуг здійснюється за попереднім записом
Для забезпечення надання кваліфікованих електронних довірчих послуг (ЕДП) на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусу COVID-19 на території України та дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19»,Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг Інформаційно-довідковий департамент ДПС забезпечує платників електронними ключами для онлайн доступу до електронних сервісів.
Надання ЕДП Надавачем здійснюватиметься лише за попереднім записом до відповідного відокремленого пункту реєстрації.
Детальну інформацію розміщено на інформаційному ресурсі https://acskidd.gov.ua/.
Звертаємо увагу на можливість використання сервісуповторного (дистанційного) формування сертифікатів за електронним запитом, який значно спрощує процедуру отримання ЕДП. Сервіс доступний за посиланням https://acskidd.gov.ua/manage-certificates .
Сервіс дозволяє отримувати ЕДП онлайн, тобто без відвідування відокремлених пунктів реєстрації користувачів, заповнення реєстраційних карток, підготовки інших паперових документів, що дозволяє зекономити власний час та кошти.
Дистанційно сформувати нові сертифікати зможуть користувачі, які мають:
- чинні сертифікати (наприклад до закінчення строку чинності сертифікатів залишилося декілька днів);
- незмінні реєстраційні дані (ПІБ, адреса реєстрації місця проживання, код ЄДРПОУ організації тощо);
- особистий ключ, доступний лише користувачу та не є скомпрометованим.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Черговий відеоурок від податкової служби з роз’ясненням: як правильно користуватися електронними сервісами ДПС.
П’ятий відеоурок присвячено поданню звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.
Переглянувши відеоурок, користувачі зможуть дізнатися, як створити та правильно заповнити в Електронному кабінеті цей звіт, а також підписати та відправити його до контролюючого органу.
Відео доступне на ютуб-каналі ДПС,
Офіційному вебпорталі
https://www.tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/6124.html
та у мережі фейсбук
https://www.facebook.com/107383900636180/videos/2167705590041914/ .
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
До уваги платників податку на майно
Законом України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» було внесено зміни до Підрозділу 10. «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України в частині податку на майно.
Відповідно до внесених змін не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної і комунальної власності) та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у частині нежитлової нерухомості), за період з 1 березня по 31 березня 2020 року.
Платники, які подали уточнюючі податкові декларації з плати за землю та податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки щодо зменшення податкового зобов'язання за квітень 2020 року, зобов’язані відновити нарахування за квітень 2020 року шляхом подання відповідних уточнюючих декларацій не пізніше 30 квітня 2020 року.
Звертаємо Вашу увагу, що податкові зобов’язання за квітень 2020 року із зазначених платежів необхідно сплатити у терміни, визначені Податковим кодексом України.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Правом на отримання податкової знижки вже скористалися
1868 громадян Чернігівщини
За інформацією управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області, з початку року громадяни Чернігівщини подали 1868 податкових декларацій про майновий стан і доходи для отримання податкової знижки. Загальна сума на повернення з бюджету становить 5,2 млн гривень.
Впродовж січня-березня поточного року громадянам вже повернуто 1,3 млн гривень податку на доходи фізичних осіб.
Нагадуємо, що фізичні особи, які заявляють право на податкову знижку відповідно до статті 166 Кодексу, мають право подати декларацію за звітний (податковий) 2019 рік до 31 грудня 2020 року.
Пропонуємо подавати декларації засобами електронного зв’язку, скориставшись електронним сервісом ДПС «Електронний кабінет».
Нагадуємо, що відеоурок від ДПС пояснює «Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи» і розміщений за посиланнями:
https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/5977.html
https://www.youtube.com/watch?v=YOhECvfE0Z4
https://www.facebook.com/107383900636180/videos/1407838859418903/
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській бласті
Графік
проведення сеансів телефонного зв’язку
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області
у квітні 2020 року
Дата та час проведення сеансу |
Тема сеансу |
На запитання платників відповідає |
Телефонувати за номером |
08.04.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Запровадження програмних РРО продовжено до 1 серпня 2020 року |
Начальник відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування - Сергій Мотчаний
|
652-309 |
09.04.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Подання звернень до органів ДПС області в період карантину |
Заступник начальника управління податкових сервісів – начальник відділу Інна Чумакова
|
652-397 |
15.04.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи подовжено до 1 липня 2020 року |
Начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Світлана Волкова |
652-985 |
22.04.2020р.
з 10.00 до 11.00
|
Нововведення з ЄСВ на період карантину |
Начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Світлана Волкова
|
652-985 |
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Головне управління ДПС у Чернігівській області повідомляє, що у зв’язку з оголошенням в Україні карантину, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та з метою запобігання поширення вірусу COVID-19, що тимчасово припиняється проведення особистого прийому громадян.
При цьому зазначаємо, що громадяни можуть направити звернення засобами електронної пошти на адресу: [email protected] у вигляді сканкопій чи фотокопій письмових звернень з підписом заявника із зазначенням дати та місця проживання (реєстрації). Звернення можна також направити через Електронний кабінет.
Просимо з розумінням поставитися до ситуації, що склалася.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Шановні платники, щоб убезпечити себе використовуйте електронні сервіси ДПС! Не відвідуйте податкову на період карантину!
Головне управління ДПС у Чернігівській області рекомендує платникам податків зайвий раз не відвідувати податкову та для обміну інформацією максимально використовувати електронні сервіси ДПС та Електронний кабінет (https://cabinet.tax.gov.ua).
У відкритій частині Електронного кабінету розміщена загальнодоступна інформація: податковий календар, інформація з реєстрів страхувальників, платників єдиного податку, платників ПДВ та інших реєстрів, а також тут можна завантажити бланки податкової звітності тощо.
Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням електронного цифрового підпису (кваліфікованого електронного підпису), отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг. Тут можна побачити стан розрахунків з бюджетом, здійснити листування з органами ДПС, отримати інформацію з реєстрів ДПС, подати заяви/запити, декларацію про майновий стан і доходи в електронному вигляді, отримати довідку про доходи тощо.
У разі виникнення питань щодо користування Електронним кабінетом платника слід звернутись до служби підтримки за телефоном 0800501007 (напрямок 0) або за посиланням http://cabinet.tax.gov.ua/help/ .
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
та єдиного внеску
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що за січень-лютий поточного року до бюджетів усіх рівнів платниками сплачено 1,9 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів. Приріст до минулого року становить 10,5 відс., або майже на 180 млн грн більше минулорічного показника.
До державного бюджету спрямовано 847,6 млн гривень, що становить майже 45 відс. сплачених податків за цей період. Збір платежів перевищив минулорічний на 3,1 відс. або на 25,1 млн грн, в основному за рахунок зростання сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору (на 17,4 відс. або на 39,8 млн гривень).
До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками перераховано 1047,5 млн гривень податків. Факт минулого року перевищено на 17,3 відс. або на 154,5 млн грн за рахунок зростання сплачених сум по всіх бюджетоформуючих податках: податку на доходи фізичних осіб сплачено більше на 16,7 відс. (86,2 млн грн), податку на майно – на 22,4 відс. (28,5 млн грн), єдиного податку з підприємницької діяльності – на 11,6 відс. (21,1 млн грн), рентної плати за користування природними ресурсами – на 29,9 відс. (10,3 млн грн), акцизного податку від реалізації підакцизних товарів – на 23,1 відс. (4,4 млн грн).
Переважна більшість коштів до бюджетів усіх рівнів сплачена платниками самостійно (98,3 відс. загальної суми), від проведення контрольно-перевірочної роботи надійшло 5,3 млн грн та від застосування заходів стягнення боргу – 9,2 млн гривень.
Крім того, страхувальниками для перерахування до Пенсійного та інших фондів сплачено 798,5 млн грн єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування. Минулорічний рівень перевищено на 15,7 відс. або на 108,6 млн гривень. Відсоток добровільної сплати ЄСВ залишається значним (99 відс.).
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
За січень-лютий 2020 року до зведеного бюджету від платників податків Чернігівщини надійшло майже 209 млн грн рентної плати, що становить 108,6 відс. до рівня відповідного періоду минулого року. Зокрема, до державного бюджету надійшло 164,2 млн грн, до місцевих – 44,8 млн гривень.
В загальній сумі надходжень рентних платежів 138 млн грн складає рентна плата за користування надрами, в тому числі, плата за користування надрами для видобування нафти – 117,5 млн грн, для видобування природного газу – майже 10 млн грн, газового конденсату – 4 млн гривень.
Родовища по видобутках нафти, природного газу та газового конденсату знаходяться на територіях Прилуцького, Талалаївського, Варвинського та Ічнянського районів, куди й спрямовується рентна плата (з врахуванням розподілу відповідно до норм Бюджетного Кодексу, а саме: 95 відс. – до державного бюджету та 5 відс. – до місцевого бюджету). Сплачували у січні-лютому 2020 року рентну плату для видобування нафти, природного газу та газового конденсату 4 платники.
По платі за надра для видобування корисних копалин (крім вуглеводнів) надійшло до бюджету 6,5 млн грн (найбільші суми по Ріпкинському, Прилуцькому, Чернігівському, Талалаївському районах та м. Чернігову).
Крім того, бюджети також поповнились за рахунок надходжень рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів – на 63,9 млн грн (найбільші суми надходжень у Ріпкинському, Козелецькому, Семенівському, Корюківському та Городнянському районах) та рентної плати за спеціальне використання води – на 7 млн грн (з них 5,1 млн грн – надходження від платників по місту Чернігову).
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
На Чернігівщині витримується позитивна динаміка у наповненні бюджетів усіх рівнів
До бюджетів усіх рівнів платниками Чернігівської області у лютому 2020 року сплачено 975,5 млн грн податків та зборів. Рівень відповідного періоду минулого року перевищено на 12 відс. або на 104,7 млн гривень.
Майже 44 відс. сплачених коштів спрямовано до Державного бюджету (426,6 млн грн). У порівнянні до минулорічного збору зросли надходження з податку на доходи фізичних осіб та військового збору – на 13,8 відс. (+16,9 млн грн), податку на додану вартість – на 14,2 відс. (+18,8 млн грн), рентній платі за користування природними ресурсами – на 3,4 відс. (+3 млн грн).
До місцевих бюджетів усіх рівнів у лютому надійшло 548,9 млн грн податків та зборів. Приріст до минулого року склав 14,2 відс. або 68,4 млн гривень.
Близько 57 відс. суми, що надійшла до місцевих бюджетів, припадає на податок на доходи фізичних осіб (311,6 млн грн, що більше минулорічного показника на 13,2 відс. або на 36,4 млн грн). Також вагоме значення для бюджетів територіальних громад має єдиний податок на підприємницьку діяльність (17,4 відс. загальної суми), якого сплачено 95,7 млн грн (більше минулорічного рівня на 12,2 відс. або на 10,4 млн. гривень). Близько 14,4 відс. спрямованих до бюджетів сум – від сплати податку на майно (за земельні ділянки, нерухомість та транспорт – 78,9 млн грн, що на 10,8 відс. більше лютого минулого року або на 7,7 млн грн).
Крім того, страхувальниками сплачено 424 млн гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, чим забезпечено зростання надходжень у порівнянні до відповідного місяця минулого року на 14 відс. або на 52,4 млн гривень.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Як самостійно отримати довідку про доходи в Електронному кабінеті
Триває період подання декларацій державними службовцями та особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. У цей період традиційно зростає кількість користувачів Електронного кабінету. Сервіс дозволяє оперативно та у будь-який час отримати відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків, необхідні для заповнення декларації.
Щоб скористатися послугою «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків», користувачу необхідно мати кваліфікований електронний підпис. Запит на отримання такої інформації надсилається у приватній частині Електронного кабінету, вхід до якої здійснюється саме за допомогою такого електронного підпису.
Детальніше про алгоритм отримання довідки дивіться у нашому відео на сайті Територіальних органів ДПС у Чернігівській області: https://ch.tax.gov.ua/media-ark/videogalereya/prezentatsii-ta-inshi-materiali/5913.html або на офіційній сторінці у мережі Фейсбук https://www.facebook.com/tax.chernihiv/videos/205772110793471/ .
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Відбулись зміни у особистих даних – завітайте до податкової!
Головне управління ДПС у Чернігівській області звертає увагу громадян, що відповідно до вимог Податкового кодексу України (пункт 70.7 статті 70 Кодексу) фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання, місце народження, дата народження, серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий) протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними у Положенні про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 29 вересня 2017 № 822.
Внесення змін здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання фізичною особою Заяви за формою № 5ДР (стосовно даних, які вносяться до Облікової картки) або Заяви за формою № 5ДРП (стосовно даних, які вносяться до Повідомлення для осіб, які через релігійні переконання відмовились від реєстраційного номера облікової картки платника податків), до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання). У разі звернення до контролюючого органу не за місцем проживання строк внесення змін до Державного реєстру може бути продовжено до п'яти робочих днів.
Загалом, в січні 2020 року до Центрів обслуговування платників області звернулося 3892 громадянина для отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків або відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, в тому числі після внесення відповідних змін.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Нюанси оподаткування нерухомості: якщо у власності -
будинок і квартира
Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з вимогами ст. 266 Кодексу об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток.
У разі одночасного перебування у власності платника податку квартири та житлового будинку (їх часток) база оподаткування об'єктів житлової нерухомості зменшується на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Надання пільги із сплати податку передбачено вимогами п.266.4 ст.266 Кодексу.
Крім того, вимогами п.п.266.4.2 п.266.4 ст.266 Кодексу передбачено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб. Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Підпунктом 12.3.7 пункту 12.3 статті 12 Кодексу не дозволяється встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків і зборів для окремих юридичних та фізичних осіб – підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків і зборів.
Також, не є об’єктом оподаткування житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад (частина ґ) пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 Кодексу).
Відповідно до п.п. 266.3.2 п.266.3 стт.266 база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно з вимогами п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст.266 Кодексу платники податку мають право звернутися до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права користування пільгою зі сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податків на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Про особливості справляння екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах на території Чернігівської області
Головне управління ДПС у Чернігівській області надає рекомендації щодо справляння екологічного податку (далі - Податок), в умовах дії Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та відповідно до листа Департаменту екології та природних ресурсі Чернігівської ОДА від 17.02.2020 № 04-14/411.
Порядок справляння Податку регламентується статтями 240-250 Розділу VIII Кодексу.
Проте Головне управління ДПС у Чернігівській області з метою уникнення помилок платниками податку при визначенні податкового зобов’язання за рахунок правильного застосування підвищуючих коефіцієнтів до ставок екологічного податку доводить до відома платників податку наступне.
Нарахування податкових зобов’язань, та й відповідно і сплата екологічного податку СГ- платниками податку за розміщення відходів залежить безпосередньо від ставок податку, що встановлюються залежно від класу небезпеки та рівня небезпечності відходів, а також від правильного застосування СГ- платниками податку коефіцієнтів до ставок податку, що залежать від категорії звалищ (забезпечують/не забезпечують повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об’єктів) та встановлюються залежно від розташування місць розміщення відходів (в межах населеного пункту або на відстані менш як 3 км від таких меж, або на відстані від 3 км від меж населеного пункту).
Для з’ясування питання щодо визначення категорії екологічної безпеки Місць видалення відходів (далі – МВВ) на території Чернігівської області була проведена робоча зустріч між фахівцями Головного управління ДПС у Чернігівській області, Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА, Державної екологічної інспекції у Чернігівській області. За результатом такої зустрічі, Протоколом № 1 – п від 23.12.2019 інформацію про те, що на території Чернігівської області всі МВВ за своєю категорією екологічної безпеки не забезпечують повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об’єктів сторони робочої зустрічі вирішили вважати узгодженою та такою, що може бути використана податковим органом, як офіційна інформація від Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА.
Отже, на території Чернігівської області всі МВВ за своєю категорією екологічної безпеки не забезпечують повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об’єктів. Тому для визначення розміру податкового зобов’язання по екологічному податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах, СГ- платникам податку у відповідності до вимог п.4 ст. 246 Кодексу ставки податку необхідно збільшувати у 3 рази.
Таким чином, при складані Податкової декларації екологічного податку в колонці 5 рядка 4 Додатку 3 до Податкової декларації екологічного податку необхідно зазначати розмір коефіцієнта «3» по всіх об’єктах Чернігівської області, на яких здійснюється розміщення відходів.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
В управлінні по роботі з податковим боргом Головного управління ДПС у Чернігівській області інформують, що протягом 2019 року платниками Чернігівщини сплачено 4,8 млрд грн єдиного внеску. Спостерігається високий відсоток добровільної сплати єдиного внеску. Поряд з цим, станом на початок січня 2020 року заборгованість зі сплати єдиного внеску по Чернігівській області склала 204 млн грн, з яких 134 млн грн - борг фізичних осіб-підприємців.
З метою зменшення заборгованості податківці проводять спільні заходи, зустрічі з керівництвом підприємств–боржників, роз’яснюють необхідність своєчасної сплати та погашення заборгованості з єдиного внеску. Здійснюється аналітична робота заборгованості по єдиному внеску, направляють вимоги боржникам та, у разі невиконання вимог, здійснюється передача узгоджених вимог про сплату боргу, інших виконавчих документів для примусового стягнення до органів Державної виконавчої служби.
З метою покращення роботи щодо стягнення заборгованості з єдиного внеску органами ДПС застосовується індивідуальне інформування фізичних осіб – підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність про розмір боргу та дату його виникнення. На адресу боржників направляються вимоги про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску.
Слід пам’ятати, що наявність заборгованості по сплаті єдиного внеску – це не лише недотримання коштів державою, а ще й втрата особами, які підлягають загальнообов’язковому страхуванню страхового, стажу, а також права на пенсію.
Головне управління ДПС у Чернігівській області нагадує платникам, що при заповненні платіжних документів необхідно чітко дотримуватись вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 №666.
У разі перерахування коштів в рахунок погашення боргу по єдиному внеску, при заповненні призначення платежу у полі №2 друкується код виду сплати «140», який символізує «Надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску».
Нагадуємо, що з 01.01.2020 року діють нові рахунки для сплати єдиного внеску. Всі реквізити рахунків знаходяться на субсайті Територіальних органів ДПС у Чернігівській області за посиланням: https://ch.tax.gov.ua/byudjetni-rahunki/ .
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Як задекларувати спадщину чи подарунок, отримані впродовж 2019 року
Для декларування доходів громадян-спадкоємців або громадян, які отримали подарунок, розподіляють на дві категорії: ті, хто зобов’язані подати річну декларацію та ті, хто має право подати декларацію. До якої з категорій віднести спадкоємця залежить від ступеня його споріднення зі спадкодавцем, а також резидентського статусу.
До членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення спадкодавця чи дарувальника відносяться: його батьки, чоловік/дружина, діти, у тому числі усиновлені, рідні брати та сестри, дід та баба збоку матері і збоку батька, онуки.
Отож, якщо у 2019 році ви отримали спадщину або дарунок від фізичної особи-резидента, але, при цьому, не належите до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, наступає обов’язок подати Декларацію про майновий стан і доходи. Згідно з чинним законодавством вартість будь-якої спадщини (дарунка) оподатковується податком на доходи фізичних осіб ( далі ПДФО) за ставкою 5 відсотків та військовим збором. Якщо ж така спадщина (подарунок) успадковується (отримується) спадкоємцем (обдаровуваним) резидентом від нерезидента або навпаки, то у цьому випадку будь-який об’єкт спадщини (подарунка), що успадковується (отримується), окрім військового збору за ставкою 1,5 відсотка, оподатковується ПДФО за ставкою 18 відсотка.
Дохід у вигляді вартості успадкованого (подарованого) майна від членів сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого та другого ступенів споріднення оподатковується за нульовою ставкою ПДФО та звільняється від оподаткування військовим збором.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Триває період подання декларацій державними службовцями та особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. І традиційно у ці дні зростає кількість користувачів Електронного кабінету. Сервіс дозволяє оперативно та у будь-який час отримати відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків, необхідні для заповнення декларації.
Щоб скористатися послугою «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків», користувачу необхідно мати кваліфікований електронний підпис. Запит на отримання такої інформації надсилається у приватній частині Електронного кабінету, вхід до якої здійснюється саме за допомогою такого електронного підпису.
Скористатися цією послугою можуть державні службовці або члени їх сімей при поданні щорічної декларації особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відомості про отримані доходи також можна отримати у паперовому вигляді. Для цього необхідно звернутися до контролюючого органу.
Звертаємо увагу, що 10 лютого був останнім днем подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, а також сум утриманого з них податку, відповідно до якого здійснюється накопичення інформації про доходи громадян в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
Згідно з Регламентом комп’ютерної обробки податкової звітності в контролюючих органах протягом дев’яти робочих днів після граничного строку подання звіту здійснюється обробка таких відомостей, тобто останній день обробки звітності – 21 лютого 2020 року.
Отже, вже з 22 лютого цього року громадяни, які зареєстровані у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, можуть отримати відомості про свої доходи за 2019 рік.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Головне управління інформує про режим роботи
ЦОП та ДПІ під час деклараційної кампанії
Для подання податкової декларації про майновий стан і доходи з метою декларування доходів отриманих у минулому році, платник має звернутися до податкової служби за місцем своєї податкової адреси (особисто або через уповноважену особу). При цьому податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Аби визначити, куди саме необхідно звертатися, пропонуємо ознайомитися з переліком структурних підрозділів Головного управління ДПС у Чернігівській області, якими надаються сервісні послуги платникам податків:
№ з/п |
Назва центру обслуговування платників, державної податкової інспекції |
Адреса |
Номери телефо нів |
1. |
ЦОП Чернігівської ДПІ Чернігівського управління |
вул. Кирпоноса, 28, м. Чернігів, Чернігівська область, 14000 |
(0462) 65-28-06, 65-28-53 |
2. |
ЦОП Сновської ДПІ Менського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
15200, Чернігівська область, м. Сновськ, вул. Незалежності, 91 |
(04654) 2-16-77 |
3. |
Талалаївська ДПІ Прилуцького управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
17200, Чернігівська область, смт. Талалаївка, вул. Центральна, 16 |
(04634) 2-14-52 |
4. |
Срібнянська ДПІ Прилуцького управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
17300, Чернігівська область, смт. Срібне, вул. Миру, 25 |
(04639) 2-61-31 |
5. |
ЦОП Сосницької ДПІ Менського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
16100, Чернігівська область, смт.Сосниця, вул. Троїцька, 32 |
(04655) 2-15-19 |
6. |
ЦОП Семенівської ДПІ Менського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
15400, Чернігівська область, м. Семенівка, вул. Червона Площа, 10 |
(04659) 2-01-17 |
7. |
ЦОП Ріпкинської ДПІ Чернігівського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
15000, Чернігівська область, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, 83 |
(04641) 2-17-99 |
8. |
ЦОП Прилуцької ДПІ Прилуцького управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
17500, Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Київська, 214 |
(04637) 5-38-05 |
9. |
ЦОП Носівської ДПІ Ніжинського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
17100, Чернігівська область, Носівський район, м.Носівка, вул. Центральна, 20 |
(04642) 2-20-26 |
10. |
ЦОП Новгород-Сіверської ДПІ Менського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
16000, Чернігівська область, м.Новгород – Сіверський, вул. Губернська, 24 |
(04658) 3-17-60 |
11. |
ЦОП Ніжинської ДПІ Ніжинського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
16600, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Поштова, 2 |
(04631) 2-50-29 |
12. |
ЦОП Менської ДПІ Менського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
15600, Чернігівська область, Менський район, м. Мена, вул. Сіверський шлях, 57 |
(046-44) 3-14-98 |
13. |
Куликівська ДПІ Чернігівського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
16300, Чернігівська область, смт. Куликівка, вул. Партизанська, 6 |
(04643) 2-16-94 |
14. |
ЦОП Корюківської ДПІ Менського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
15300, Чернігівська область, м.Корюківка, вул. Передзаводська, 2 |
(04657) 2-11-75 |
15. |
ЦОП Коропської ДПІ Менського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
16200, Чернігівська обл., Коропський р-н, смт. Короп, вул. Київська, 5а |
(04656) 2-17-99 |
16. |
ЦОП Козелецької ДПІ Ніжинського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
17000, Чернігівська область, смт. Козелець, вул. Толстого,34а |
(04646) 4-17-48 |
17. |
Ічнянська ДПІ Прилуцького управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
16700, Чернігівська область, м. Ічня, вул. Воскресінська, 23 |
(04633) 2-15-02 |
18. |
ЦОП Городнянської ДПІ Чернігівського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
15100, Чернігівська область, м. Городня, вул. Троїцька, 4 |
(04645) 2-17-60 |
19. |
ЦОП Варвинської ДПІ Прилуцького управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
17600, Чернігівська область, смт. Варва, вул. Шевченка, 35 |
(04636) 2-11-39 |
20. |
Борзнянська ДПІ Ніжинського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
16400, Чернігівська область, смт. Борзна, вул. П. Куліша, 113 |
(04653) 2-14-70 |
21. |
Бобровицька ДПІ Ніжинського управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
17400, Чернігівська область, м. Бобровиця, вул. Незалежності, 4 |
(04631) 2-50-29 |
22. |
ЦОП Бахмацької ДПІ Прилуцького управління ГУ ДПС у Чернігівській області |
16500, Чернігівська область, м.Бахмач, вул.Чернігівська,2а |
(04635) 4-30-42 |
Слід зазначити, що приймання декларацій здійснюється:
з понеділка по четвер: з 9 год. 00 хв. до 18 год. 15 хв.;
у п'ятницю: з 9 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв.;
перерва на обід: з 13 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв.
Також звертаємо увагу, що декларант може обрати ще такі способи подання податкової декларації:
- в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання податкової декларації;
- поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення - не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Податок на доходи – лідер у наповненні місцевих бюджетів Чернігівщини
У січні до місцевих бюджетів області надійшло 289 млн грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).
Нагадаємо, що податковою службою області спільно з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування наразі проводяться спільні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості населення: зустрічі з суб’єктами господарювання, відвідування місць здійснення їх діяльності, роз’яснювальна робота щодо легалізації найманих працівників.
Це вплинуло на надходження ПДФО. У січні 2020 року аналогічний показник минулого року перевищено майже на 21 відсоток або на 49,7 млн гривень.
Податкова служба області наголошує, що ПДФО є основним джерелом наповнення місцевих бюджетів. В структурі надходжень він займає позицію лідера – близько 58 відсотків від загальної суми інших податків і зборів.
Головне управління ДПС у Чернігівській області звертає увагу роботодавців на дотримання вимог трудового законодавства: офіційне оформлення співробітників, своєчасну виплату заробітної плати, недопущення її виплати в «конвертах». Це дасть можливість своєчасного і повного наповнення місцевих бюджетів та забезпечення соціальних гарантій.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Щодо значення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2019 рік
Головне управління ДПС у Чернігівській області інформує, що згідно листа Держгеокадастру від 03.01.2020 року № 6-28-0.22-38/2-20 індекс споживчих цін за 2017-2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується із зазначенням 100 відсотків.
Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за 2019 рік становить 1,0.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Надаєте репетиторські послуги – задекларуйте доходи
Вчителі та викладачі, які не зареєстровані суб'єктами підприємницької діяльності, але надавали у 2019 році репетиторські послуги учням та студентам, зобов’язані задекларувати свої доходи.
Відповідно до положень Податкового кодексу: якщо викладач-репетитор не є фізичною особою – підприємцем, але постійно надає репетиторські послуги фізичним особам, то він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік викладачам-репетиторам слід подати до 01 травня 2020 року за місцем податкової адреси (реєстрації).
Суму податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, зазначену в річній податковій декларації такі особи самостійно сплачують до 1 серпня 2020 року. Доходи від репетиторства оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків. Також із вказаних доходів справляється військовий збір за ставкою 1,5 відсотка.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Головне управління ДПС у Чернігівській області інформує, що роботодавець при прийнятті на роботу працівника зобов’язаний:
1) укласти з найманим працівником трудову угоду (контракт, договір) у письмовому вигляді. Видати наказ про прийняття працівника на роботу та надіслати повідомлення до податкової інспекції за місцем реєстрації;
2) в обов’язковому порядку передбачити в трудовій угоді форму оплати праці, врахувавши при цьому, що заробітна плата не може бути меншою ніж мінімально встановлений розмір. У 2020 році цей показник – 4723 гривні.
При виплаті місячної заробітної плати роботодавець зобов’язаний з нарахованої зарплати утримати та перерахувати до бюджету 18 відсотків податку на доходи фізичних осіб, 1,5 відсотки військового збору, а також сплатити 22 відсотки єдиного соціального внеску з нарахованого доходу. Наприклад: при нарахуванні заробітної плати в розмірі 4723 гривні роботодавець має утримати з працівника ПДФО (18%) – 850,14 грн, військовий збір (1,5%) – 70,85 гривень. Відповідно роботодавець зобов’язаний виплати найманому працівнику – 3802,01 грн.
Крім того, роботодавець за найманого працівника має сплатити на нараховану заробітну плату єдиний внесок (22%), який становить 1039,06 гривень.
За порушення трудового законодавства передбачені значні суми штрафів. Наразі працівники податкової служби спільно з представниками Держпраці за дорученням Прем’єр-міністра України від 22.01.2020 року №2313/0/1-20 проводять заходи з детінізації зайнятості населення. Зараз проводиться роз’яснювальна робота з суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, харчування з метою недопущення до роботи працівників без оформлення трудових відносин.
Після роз’яснювальних заходів працівники контролюючих органів будуть проводити перевірки зазначених суб’єктів господарювання щодо дотримання законодавства про працю.
Нагадаємо, що офіційне працевлаштування – це захист соціальних інтересів громадян, гарантування права на соціальні виплати та пенсійне забезпечення. Крім того, нелегальна праця знижує доходи державного бюджету, а отже і можливість фінансування державних програм соціального спрямування.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Відповідно до ст. 24 Кодексу законів про працю України роботодавцям заборонено допускати працівника до роботи без укладення трудового договору та повідомлення про це органів Державної податкової служби. Згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків.
У разі наявності та/або отримання контролюючим органом в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, контролюючий орган має право на проведення перевірки суб’єкта господарювання щодо дотримання роботодавцем законодавства в частині укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (ст. 75 Податкового кодексу України).
Враховуючи зазначене вище, Менське управління Головного управління ДПС у Чернігівській області закликає всіх роботодавців дотримуватись вимог трудового та податкового законодавства, не допускати до роботи найманих працівників без належного оформлення з ними трудових відносин, нараховувати виключно легальну заробітну плату, яка повинна бути не менше мінімальної та відповідати дійсним нарахування.
Платникам податків Чернігівщини з державної казни відшкодовано
понад 1,1 млрд грн ПДВ
Протягом 2019 року Головним управлінням ДПС у Чернігівській області проведено камеральні перевірки 248 суб’єктів господарювання-юридичних осіб щодо визначення достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ. Перевірки здійснювались у встановлені законодавством терміни.
Всього у минулому році заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ на суму понад 1,1 млрд грн, що на 217,5 млн грн менше, ніж у 2018 році (більше 1,3 млрд грн).
З бюджету відшкодовано протягом 2019 року більше 1,1 млрд грн, що на 146,6 млн грн менше 2018 року (1,26 млрд грн).
За результатами перевірок упереджено безпідставно задекларовану до відшкодування суму ПДВ у розмірі 69,6 млн гривень.
Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Чернігівській області
Як платнику податків провести звірку розрахунків з бюджетами та цільовими фондами
Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених Податковим кодексом України (далі – ПКУ) та нормативно-правовими актами, що прийняті на підставі та на виконання ПКУ, зокрема проведення звірки розрахунків платників податків з державним та місцевими бюджетами, а також одержання документа, що підтверджує стан розрахунків, який формується автоматизовано шляхом вивантаження відповідної інформації з Електронного кабінету із накладенням електронного підпису посадової особи контролюючого органу та печатки контролюючого органу (ст. 421 ПКУ).
Отримання відомостей про розрахунки з бюджетом користувачами Електронного кабінету
1. Створення та подання заяви в Електронному кабінеті:
Меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету дозволяє платнику в електронному вигляді створити та надіслати до ДПС Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС (далі – Запит) за формою «F/J1300203».
Верхня панель навігації у вікні «Заяви, запити для отримання інформації» дозволяє встановити відповідний період та обмежити перелік документів за типом «J(F)13 Запити та довідки». Зі списку документів обирається Запит (F/J1300203) натисканням лівої клавіші миші.
У наступному вікні в полях «Регіон» та «Район» обирається відповідний територіальний орган ДПС (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації) та натискається кнопка «Створити».
Поля форми Запиту заповнюються системою автоматично, а саме:
- найменування; прізвище ім’я, по батькові платника податків;
- податковий номер платника податку або серія та номер паспорта;
- дата відправлення Запиту до ДПС.
Автоматичне заповнення таких полів можна відмінити, знявши позначку «Авто розрахунок».
Зберегти створений Запит можна натиснувши кнопку «Зберегти». Збережений документ можна підписати та відправити до органу ДПС, натиснувши кнопки «Підписати» та «Відправити».
Відповідь на Запит надсилається платнику податків в Електронний кабінет не пізніше 15 робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400203» (далі – Витяг), який можна переглянути у вкладці Вхідні документи режиму Вхідні/вихідні документи. Витяг формується за період, вибраний платником податків при створені Запиту з урахуванням строків давності, станом на дату відправлення Запиту до органів ДПС.
Звертаємо увагу! Аналогічно як і в Електронному кабінеті, платник має можливість направити Запит та отримати Витяг, скориставшись засобами ІТС «Єдине вікно подання електронної звітності». При цьому сформований Витяг направляється також на електронну пошту платника, з якої було відправлено Запит.
2. Перегляд в режимі реального часу
Самостійно, в режимі реального часу перевірити дані, за якими сформовано Витяг, та/або отримати відомості про розрахунки з бюджетами та цільовими фондами платники можуть також за допомогою меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету шляхом доступу до облікових показників інтегрованих карток.
Довідково: З метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску контролюючими органами відкриваються інтегровані картки платників (далі – ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
У даному меню переглянути інформацію про розрахунки з бюджетом можна за останні два роки у розрізі:
- органу ДПС;
- назви податку (платежу), платіж (код);
- бюджетного рахунка.
%