1

back

ПУБЛІЧНИЙ ЗВІТ голови Менської районної державної адміністрації Валерія Щукіна за підсумками роботи у 2016 році

27 лютого 2017

Діяльність Менської районної державної адміністрації у звітному періоді спрямовувалася на забезпечення збалансованого соціально-економічного розвитку району, ефективного використання наявних природних та фінансових ресурсів, сприяння залученню інвестиційних ресурсів, вирішення актуальних проблем життєдіяльності району, поліпшення соціального захисту населення.

Одним із головних пріоритетів районної державної адміністрації було виконання Програми економічного і соціального розвитку району на 2016 рік, затвердженої рішенням районної ради від 28 грудня 2015 року № 6, якою відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року та Стратегії сталого розвитку Чернігівської області до 2020 року, визначені головні цілі та пріоритети стабільного розвитку ключових секторів економіки, зростання рівня життя населення району.

ЕКОНОМІКА

За 2016 рік обсяг виробництва в діючих цінах по промислових підприємствах району склав 489,1 млн. грн. В порівнянні минулим роком обсяг виробництва збільшився на 2,4 %.

До основного кола у 2016 році входило 14 промислових підприємств.

Домінуючою в промисловій галузі є харчова промисловість. Підприємствами харчової промисловості у звітному році вироблено продукції на суму 322,5 млн.грн., що становить 65,9% від загального обсягу.

Найбільшу питому вагу в загальних обсягах виробництва має Філія «Менський сир» ППКФ «Прометей» – 50,4%. За звітний період обсяг виробництва в порівнянні з попереднім склав 84,4%.

Дев’ять підприємств мають приріс обсягу виробництва промислової продукції. На 1,1% має збільшення обсягу виробництва в порівняних цінах підприємство ТОВ «Нептун», на 34,9%, - ПАТ«Мена ПАК», на 36,4 % - ТОВ «МІТЛЕНД», майже в 2 рази збільшили обсяги виробництва ПрАТ «ШРБУ-82».

Роздрібний товарообіг підприємств – юридичних та фізичних осіб, що здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі та ресторанного господарства за 2016 рік за розрахунковими даними склав 446,4 млн.грн., і збільшився проти 2015 року на 6,9 %. Відбувається розширення стаціонарної торгівельної мережі.

Загальний обсяг вантажоперевезень за 2016 рік склав 30,1 тис.тонн і проти попереднього року збільшився на 66,7%. Пасажирообіг зменшився на 76,7% і становить 8,5тис. пасажирів.

Підприємствами будівельної галузі району за 2016 рік виконані будівельні роботи на суму 7,9 млн.грн.

На протязі 2016 року введено в дію 540 кв.м.житла, що становить 13,9 % відповідно до 2015 року.

Розвиток економіки визначається обсягом вкладених інвестицій.

За 2016 рік в районі освоєно капітальних інвестицій на суму 99,2 млн.грн ( 84,9 % до 2015 року)

Найбільш інвестиційно активними підприємствами у звітному періоді були ДП «Зернятко», ТОВ «Авангард», ПрАТ «Корпорація Інтерагросистема», ТОВ «Агроресурс 2006», ФГ Погребний.

Суб’єктами господарювання кошти вкладались на придбання машин та обладнання, інвентарю, транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, довгострокових біологічних активів тваринництва та рослинництва, в нежитлові будівлі та інші матеріальні активи.

У 2016 році було освоєно 3404,3 тис.грн. коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій на реалізацію наступних проектів:

- Реконструкція системи опалення вентиляції та даху дошкільного навчального закладу «Сонечко» в смт. Макошине - профінансовано 388 тис.грн, освоєно 346,3 тис.грн.;

- Реконструкція теплотраси для Березнянської ЗОШ І-ІІІ ст. - профінансовано і освоєно 339,9 тис.грн.;

- Реконструкція котельні з встановленням твердопаливних котлів для Дягівської ЗОШ І-ІІІ ст. - профінансовано і освоєно 389,9тис.грн.;

- Реконструкція Стольненської ЗОШ І-ІІІ ст. з заміною вікон та улаштуванням тамбуру, профінансовано і освоєно 1434,1тис.грн.;

- Придбання комп’ютерної техніки для закладів освіти Менського району профінансовано і освоєно 100,0 тис.грн.;

- Реконструкція фасадів (заміна вікон) Синявської ЗОШ І-ІІІ ст. - профінансовано і освоєно 204,1 тис.грн.;

- Придбання мультимедійних проекторів та екранів, комп'ютерної техніки для закладів освіти Менського району - профінансовано і освоєно 60,0 тис.грн.;

- Придбання медичного, лікарняного устаткування та комп’ютерної техніки для КЗОЗ «Менський центр первинної медико-санітарної допомоги» - профінансовано і освоєно 150,0 тис.грн.;

- Придбання медичного устаткування для КЗОЗ «Менська центральна районна лікарня» - профінансовано і освоєно 190,0 тис.грн.

Освоєно коштів Державного фонду регіонального розвитку 4155,3 тис.грн на реалізацію наступних об’єктів:

- Реконструкція покрівлі Менського районного будинку культури - профінансовано 1255,7тис.грн, освоєно 1253,1тис.грн.;

- Реконструкція Менської районної гімназії з встановленням шатрової покрівлі, заміною вхідних дверей та вікон - профінансовано і освоєно 1305,0 тис.грн.;

- Реконструкція вуличного освітлення в м.Мена ( в межах КТП 204)- профінансовано 1701,8тис.грн., освоєно 1228,2 тис.грн.;

- Реконструкція системи теплопостачання будівлі Бірківської СЛА ЗПСМ з встановленням твердопаливного котла - профінансовано 527,3тис.грн., освоєно 369,0 тис.грн.;

В 2016 році продовжувалась співпраця з Чернігівським Фондом індивідуального будівництва на селі за програмою «Власний дім», надано кредитів на суму 225,0 тис.грн.

НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ

При районній державній адміністрації діє центр надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП) що врегульовує відносини між органами влади та суб’єктами господарювання, значно спрощує дозвільні процедури, процес започаткування підприємницької діяльності.

Режим роботи центру зорієнтований виключно на потреби суб’єкта звернення. Перелік адміністративних послуг, які надаються ЦНАП визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 №523, затверджені розпорядженням голови районної державної адміністрації та розміщені на офіційному веб-сайті районної державної адміністрації.

На даний час ЦНАП співпрацює з такими суб’єктами надання адміністративних послуг:

- санітарна служба;

- ветеринарна служба;

- відділ Держгеокадастру у Менському районі;

-управління соціального захисту населення районної державної адміністрації; сектор містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва; сектор у справах сім’ї, молоді та спорту районної державної адміністрації;

- Менський РВ УДСНС України в Чернігівській області (пожежна);

- Менським ВП ГУНП України в Чернігівській області (ДАІ)

- Держгірпромнагляд м.Чернігів;

-Головне Територіальне управління юстиції у Чернігівській області.

Всього центром надається близько 40 видів послуг.

За 2016 рік у ЦНАПі надано 5 444 адміністративних послуг, близько 5 тисяч консультацій суб’єктам звернень. З метою проінформованості населення постійно проводиться роз’яснювальна робота із сільськими радами.

РЕЄСТРАЦІЯ НЕРУХОМОСТІ ТА БІЗНЕСУ

Відповідно до розпорядження голови Менської районної державної адміністрації від 08 лютого 2016 року № 31 «Про затвердження структури та граничної чисельності працівників Менської районної державної адміністрації» створено у складі Менської районної державної адміністрації відділ Державної реєстрації.

Основним завданням Відділу є забезпечення реалізації державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Вчинення реєстраційних дій відділом державної реєстрації щодо реєстрації нерухомості та бізнесу, у складі районної державної адміністрації, розпочато з 01 травня 2016 року, відповідно до переданих повноважень Реєстраційною службою Менського районного управління юстиції.

За звітний період державним реєстратором по реєстрації об’єктів нерухомого майна та інших речових прав зареєстровано та розглянуто 1275 заяв.

У сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців зареєстровано 55 юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців діючих на території району. Припинили діяльність 250 юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У стані припинення перебувають 30 юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Починаючи з травня місяця 2016 року за реєстрацію об’єктів нерухомого майна та інших речових прав та за реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців до районного бюджету надійшла сума в розмірі 304,8 тис. грн.

ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

Житлово-комунальні послуги в районі населенню надають ТОВ «Менський комунальник», Менська дільниця тепломереж ПАТ «Облтеплокомуненерго», комунальне підприємство Менської міської ради «Менакомунпослуга» та комунальне підприємство Макошинської селищної ради «Макошинське».

На балансі міської, селищних та сільських рад знаходиться 66,1 км водопровідних мереж та 10,4 км каналізаційних. ТОВ «Менський комунальник» надає послуги з водопостачання та водовідведення в районному центрі. На сьогоднішній день підприємство обслуговує 29,8 км водопроводів і 10,1 км каналізаційних мереж та надає послуги 3760 споживачам. На території району централізованим теплопостачанням займається Менська дільниця ПАТ «Облтеплокомуненерго», яка обслуговує 2,99 км теплових мереж .

Загальна опалювальна площа складає 49 554 м2, в тому числі населення – 18 112 м2 (або 383 квартири), бюджетні установи – 25 203 м2, інші – 6 239 м2. До початку опалювального період проведені планово-попереджувальні ремонти тепломереж та обладнання, що забезпечило стабільну роботу об’єктів теплопостачання з початком осінньо-зимового періоду.

У районі постійно ведеться робота по запровадженню енергоефективних заходів, спрямованих на використання альтернативних та місцевих видів палива.

У 2016 році завершені роботи із встановлення твердопаливних котлів в ФАП с. Покровське та в Дягівському комунальному дошкільному навчальному закладі «Веселка».

ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ

Станом на 1 січня 2017 року на обліку в Менському районному центрі зайнятості налічувалося 537 безробітних громадян, що на 23,1% менше в порівнянні з минулим роком.

Загалом перебувало на обліку та отримувало комплекс соціальних послуг 1757 безробітних – менше аналогічного показника 2015 року на 10,2%. З них до активних програм сприяння зайнятості залучено 1056 або 60,1% безробітних громадян.

У 2016 році потреба роботодавців у працівниках зменшилась на 6,7% по відношенню до 2015 року та налічувала 963 вакансії.

Зменшилась на 6,7% кількість роботодавців, які звертались до служби зайнятості щодо сприяння в укомплектуванні персоналом. Разом з тим, збільшилась частка заявлених вакансій із заробітною платою більшою за мінімальну – 81,1% проти 79,5% у 2015 році.

При таких тенденціях рівень укомплектування вакансій зріс на 6% і досяг 85,3%. За 2016 рік Менським районним центром зайнятості забезпечено роботою 992 особи, з них 596 безробітних громадян. Рівень працевлаштування безробітних склав 35,6 %.

Допомогою по безробіттю для започаткування власної справи у минулому році скористалися 11 безробітних, в тому числі 3 особи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції (2015 рік – 24).

За 2016 рік послугою щодо компенсації єдиного соціального внеску скористалися 8 роботодавців, з яких 7 є суб’єктами підприємницької діяльності та ТОВ «Менагазбудсервіс», в результаті чого працевлаштовані 8 безробітних, 62,5 % з яких відносяться до недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці громадян.

Під постійним контролем Менського районного центру зайнятості знаходяться громадяни, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Протягом 2016 року на обліку в центрі зайнятості перебувало 682 особи цієї категорії (на 1,6% менше показника 2015 року). За сприяння служби зайнятості у 2016 році працевлаштовано 236 безробітних громадян, які мають додаткові гарантії у сприянню працевлаштуванню.

Протягом звітного періоду 133 безробітним із числа демобілізованих військовослужбовців учасників антитерористичної операції надавались соціальні послуги. В результаті чого працевлаштовано 28 осіб, в тому числі 3 – отримали допомогу по безробіттю одноразово для відкриття власної справи.

Протягом звітного періоду статус безробітного мали 53 інваліди ( у 2015 році – 56 ). З початку року за сприяння служби зайнятості працевлаштовано 12 безробітних осіб з інвалідністю, проти 15 осіб торік. Рівень їх працевлаштування склав 22,6%.

Протягом звітного періоду 12 внутрішньо переміщеним надавались соціальні послуги. В результаті чого працевлаштовано 3 особи.

В умовах обмеженого попиту на робочу силу одним із актуальних завдань служби зайнятості є забезпечення тимчасової зайнятості.

За 2016 рік до громадських та інших робіт тимчасового характеру залучено 292 особи, що на 21,1% менше ніж у 2015 році. Рівень охоплення безробітних, які приймали участь в таких роботах, за підсумками року склав 16,6 %, що на 2,3% менше ніж в 2015 році.

Професійним навчанням протягом звітного року охоплено 168 безробітних (у 2015 році – 217). Рівень охоплення професійною підготовкою зменшився у порівнянні з 2015 роком та склав 9,6%.

АГРАРНИЙ СЕКТОР

У 2016 році по сільськогосподарських підприємствах Менського району вироблено валової продукції сільського господарства на суму 315,8 млн. грн., що на 19,4 % більше минулорічного показника, в тому числі у рослинництві отримано 278,3 млн. грн., а у тваринництві – 37,5 млн. грн.

За підсумками 2016 року зібрано 137,5 тис. тонн зернових та зернобобових у вазі після доробки; середня урожайність склала 48,9 ц/га. Валовий збір пшениці становить 50,3 тис. т., кукурудзи на зерно – 69,2 тис.т. Це досить високий, близький до рекордного, показник за останні декілька років.

2016 рік був також сприятливим для вирощування олійних культур. Так, сільськогосподарськими підприємствами було зібрано: 2,2 тис. тонн озимого ріпаку (+84,8 %), майже 1,8 тис. тонн ярого ріпаку (+21,9 %), а також 9,7 тис. тонн сої (+79,4 %) та 17,2 тис. тонн соняшнику (+13,4 %).

Попри складні погодні умови, під урожай 2017 року хлібороби Менського району посіяли 9 106 га озимої пшениці, 1 032 га озимого жита та 1 373 га озимого ріпаку.

Підводячи підсумки роботи галузі тваринництва у 2016 році варто зазначити, що господарствами Менського району було надоєно 9 868,5 тонн молока, що на 6,6 % більше минулорічного показника. Продуктивність дійної череди збільшилась на 283 кг і складає 4 866 кг молока на одну корову.

М’яса худоби та птиці в живій вазі вироблено 1 082,8 тонн, що на 88,5 тон більше, ніж було у 2015 році, навіть незважаючи на те, що у звітному році було повністю припинено виробництво м’яса птиці.

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника за 12 місяців 2016 року зросла по відношенню до відповідного періоду 2015 року на 51,6% і становить 3 230,00 грн.

Проводилася робота по оновленню машинно-транспортного парку. Протягом 2016 року придбано 21 одиницю сільськогосподарської техніки та обладнання на загальну суму 25,8 млн.грн. В господарствах району функціонують 2 доїльні зали.

Всі керівники сільськогосподарських підприємств мають вищу освіту, при середньообласному показнику 85%. Серед головних спеціалістів головних інженерів з вищою освітою 80% (по області 84%).

Орендна плата за земельні частки пай в середньому по Менському району складає 4,7 % від нормативної грошової оцінки землі, розрахунки з орендодавцями проводяться у встановлені терміни та в повному обсязі.

Підсумком наполегливої праці та гідним визнанням всіх аграріїв стало нагородження Менського району за зайняте І місце дипломом обласної державної адміністрації та обласної ради «Переможець трудового суперництва» (зона Полісся).

ФІНАНСИ ТА БЮДЖЕТ

До бюджету Менського району за 2016 рік по власних та закріплених доходах при плані 58,9 млн грн надійшло 61,7 млн грн, що становить 104,7% запланованих. Власні надходження місцевих бюджетів у порівнянні з 2015 роком виросли на 20,4 млн грн, що зумовлено виключно зміною ставок відповідних податків.

По трансфертам з державного бюджету район профінансований на 100%. У звітному році отримано:

- дотацій, в тому числі базової – 9,3 млн грн,

- субвенцій – 184,5 млн грн, з них:

- освітньої – 41,6 млн грн,

- медичної – 24,5 млн грн,

- соціального захисту – 112,6 млн грн,

- на соціально – економічний розвиток територій – 3,7 млн гривень.

Новостворені робочі місця до місцевих бюджетів додатково принесли 19,0 тис грн, надходження від новостворених платників податку додатково склали 18,8 тис гривень. Результатом заходів щодо наповнення місцевих бюджетів, проведених районною державною адміністрацією спільно з податковою інспекцією заходів, є збільшення фактичних надходжень на 811,6 тис гривень.

Заборгованість з виплати заробітної плати по Менському району станом на 1 січня 2017 року відсутня.

Недоїмка станом на кінець року склала 883,3 тис грн і зросла порівняно з початком року на 357,2 тис гривень.

По частині податків та зборів, які не мають бюджетоутворючого значення річні показники не виконані. Серед них: податок на прибуток підприємств комунальної власності (23,0%), рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів (99,5%), туристичний збір (72,5%), частина чистого прибутку(доходу) підприємств комунальної власності (85,1%). Ці та інші податки та збори прямо пропорційно залежать від економічної ситуації та особистої відповідальності платників податків.А тому спад виробництва, збитковість підприємств, ухилення від оподаткування і стали причиною зафіксованого невиконання вищезазначених показників.

У 2016 році Бігацькою сільською радою було надано пільгу зі сплати земельного податку дітям, позбавлених батьківського піклування Нікітенко С.В.(до досягнення 18 років), аналогічна пільга діяла і в попередніх роках.

Заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів (кількість 75) отримали пільги зі сплати земельного податку у сумі 3,0 млн. гривень.

Видатки загального фонду зведеного бюджету району за 2016 з усіх джерел фінансування проведені на 97,6% до річних планових призначень (237,4 млн. грн. при плані 243,2 млн. грн.).

До бюджетів інших рівнів за звітний рік передано з районного бюджету 4,9 млн грн іншої дотації, 1,6 млн грн – іншої субвенції та 0,3 млн грн субвенції на соціально – економічний розвиток. Внутрішні трансферти між місцевими бюджетами нижчих рівнів та трансферти державному бюджету склали 0,6 млн грн.

Протягом звітного періоду на виплату заробітної плати з нарахуваннями працівникам бюджетної сфери направлено 92,2 млн гривень. Зазначені видатки у сумі видатків зведеного бюджету району (без врахування трансфертів з державного бюджету) становлять 75,0 %. На фінансування енергоносіїв витрачено 14,0 млн грн, що становить 11,3% районного бюджету без врахування субвенцій.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ТА ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

На 1 січня 2017 року державну допомогу отримують 2,1 тис. осіб. Виплачена із Державного бюджету сума різних видів державної соціальної допомоги сягнула 36,8 млн. грн..– на 11,1% більше, ніж на 1 січня 2016 року (30,2 млн. грн..). Житлові субсидії нині отримує 14,1 тисячі сімей. На 1 січня 2017 року житлово-комунальним організаціям перераховано майже 57,6 млн. гривень.

На реалізацію програми соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (виплату допомог та компенсацій, надання пільг із Державного бюджету), спрямовано 1024,8 тис. гривень. В районі проживає 440 осіб цієї категорії в т. ч. 70 дітей ( 76 осіб є інвалідами, з яких 69 – із числа ліквідаторів аварії та 7 – із числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, 2 дітей, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи та 27 сімей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою).

В районі діє Програма соціальної підтримки учасників антитерористичної операції та членів їхніх сімей. На території району проживає 240 учасників бойових дій із числа учасників антитерористичної операції. 7 родинам загиблих військовослужбовців надано статус члена сім’ї загиблого ветерана війни.

У 2016 році надано психологічну допомогу 13 військовослужбовцям учасникам АТО. Путівками на санаторно-курортне лікування забезпечено 4 учасники антитерористичної операції. За рахунок субвенції з Державного бюджету на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих учасників АТО, а також для інвалідів I-II груп із числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов, у 2016 році виплачено відповідну грошову компенсацію 1 сім’ї на суму 437,6 тис. гривень.

На 1 січня 2017 року в районі обліковано 187 осіб, які переїхали з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО (94 сім’ї) . За щомісячною адресною допомогою для покриття витрат на проживання, у тому числі — на оплату житлово-комунальних послуг, на 1 січня 2017 року звернулася 135 родин зазначеної категорії.

В районі на 1 січня 2017 року проживало 252 багатодітні родини (в них – 807 дітей). Усі вони одержували відповідну підтримку від держави. Близько 150 багатодітних сімей скористалися пільгами з оплати житлово-комунальних послуг, 87 – на придбання твердого палива та скрапленого газу готівкою.

Середня заробітна плата за січень-вересень 2016 року по району становила 3015 грн. порівняно з січнем-вереснем 2015 року - 2263 грн.. Середня заробітна плата в області за січень-грудень 2016 року становила 4002 грн, що перевищує її розмір за відповідний період попереднього року на 21,4 % та забезпечує рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 грн) у 2,5 раза.

Середня заробітна плата працівників за видами економічної діяльності у грудні 2016 року порівняно з груднем 2015 року зросла на 22,4 % (в Україні – на 23,8 %) і становила 4804 грн (в Україні – 6475 грн), що в 3,0 раза перевищує розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи (1600 грн). По відношенню до листопада відбулося зростання заробітної плати на 15,7 % (в Україні – на 19,8 %).

Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) за 2016 рік надано послуг 2106 особам.

У відділенні соціальної допомоги вдома знаходиться на обслуговуванні 851 особа. За 2016 рік 842 особи отримали соціальні послуги згідно розроблених тарифів, внесено плати 119,6 тис. грн. По м. Мена соціальними робітниками обслуговується 192 особи, в сільській місцевості – 659 осіб. Навантаження на одного соціального робітника 10- 11 чол.

Всього соціальні робітники надають більше 40 видів різних послуг.

Стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання може прийняти на проживання 40-45 чоловік, зараз в ньому проживає 30 громадяни. У даному закладі громадяни перебувають на повному державному утриманні, одержують необхідні їм соціальні послуги та забезпечуються: одягом, взуттям, постільною білизною, м’яким і твердим інвентарем, раціональним чотириразовим харчуванням (35,26 грн. на день), медичним обслуговуванням, медикаментами відповідно до медичного висновку, комунально-побутовим обслуговуванням.

Станом на 1 січня 2017 року на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Менському районі перебуває 12 201 пенсіонер, середній розмір призначених пенсій становить 1 564,63 грн.

Протягом 2016 року призначено 387 пенсій, проведено 903 перерахунків пенсій з добавленням стажу, з більшого заробітку та з іншими підставами. Крім того, 22 875 пенсій перераховано в результаті масових перерахунків пенсій з 01.05.2016 та з 01.12.2016 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» та в зв’язку з уточненням показників середньої заробітної плати.

За 2016 рік потребу в коштах на виплату пенсій та допомоги профінансовано в повному обсязі.

Фактичні видатки бюджету управління склали 224879,42 тис. грн., в тому числі видатки на виплати пенсії та допомоги – 220616,37 тис. грн.

Управлінням забезпечено виконання планових показників по надходженню власних коштів, адміністрування яких здійснюється органами Пенсійного фонду. Надійшло 282,65 тис. грн., що на 95,75 тис. грн. більше ніж заплановано.

Протягом 2016 року надійшло 275,59 тис.грн. на відшкодування пільгових пенсій при належній до сплати сумі 346,55 тис. грн. Найбільшими боржниками є СК «Зоря», СК «Нива», ДП «Інтерагросистема», борг яких становить відповідно: 312,3 тис. грн.; 4,4 тис. грн.; 11,4 тис. грн.

В 2016 році проведені перевірки цільового використання коштів по 26 поштових відділеннях зв’язку, щокварталу перевірялась Чернігівська дирекція УДППЗ «Укрпошта». Проведені перевірки в Менському відділенні Чернігівського РУ ПАТ КБ «ПриватБанк», Менському відділенні ПАТ «Райффазен Банк Аваль», ТВБВ 10024/0222 філії ЧОУ АТ «Ощадбанк».

Щомісяця проводяться перевірки з питань правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження автомобілів.

Проведені 3 планові перевірки платників страхових внесків з середнім ступенем ризику, 38 позапланових перевірок платників страхових внесків, в тому числі 7 по фізичних особах та 31 по юридичних особах. Здійснено 111 перевірок достовірності видачі установами, підприємствами, організаціями документів про заробіток та стаж, поданих для призначення пенсій.

В ході проведення перевірок виявлено 46 порушень, із них 8 переплат на суму 1 649,36 грн., та 3 недоплати на суму 27,20 грн. Винесено 29 приписів про усунення порушень щодо недостовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб.

Протягом 2016 року до суду пред’явлено 8 адміністративних позовів про стягнення заборгованості по пільговим пенсіям на суму 134,5 тис. грн., надійшло коштів від проведеної позовної роботи17,4 тис.грн.

На виконанні у державній виконавчій службі станом на 1 січня 2017 року знаходиться 48 виконавчих документів на суму 79,9 тис.грн., надійшло від проведеної роботи 40,5 тис. грн.

ОСВІТА

Одним із пріоритетів розвитку освіти в районі є рівний доступ до якісної освіти, який забезпечується дошкільною, загальною середньою, позашкільною.

Дошкільна освіта

Станом на 01.01.2017 року в районі функціонує 20 дошкільних навчальних закладів комунальної форми власності, з них в сільській місцевості 15, в міській – 5, які відвідують 962 дошкільнят (по місту – 618, по селу - 344 дітей дошкільного віку).

Показник охоплення дошкільною освітою дітей віком від 1 до 6 років становить 65,7%. Дошкільними навчальними закладами охоплено 89,6% дітей віком від 3-х до 6-ти років. Різними ж формами дошкільної освіти охоплено 97,1% дітей віком від 3-х до 6 років та 100% дітей 5-річного віку.

На даний час в усіх населених пунктах де є достатній контингент дітей дошкільного віку відновлено роботу дошкільних навчальних закладів. Потреби у відкритті додаткових ДНЗ в районі немає.

Вживаються заходи щодо покращення матеріально-технічної бази дитячих садків: встановлено, паралельно з газовими, твердопаливні котли в Березнянському ДНЗ «Берізка», Киселівському ДНЗ «Дзвіночок», в Дягівському ДНЗ «Веселка», за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій здійснено реконструкцію даху, вентиляційної системи Макошинського ДНЗ «Сонечко», проведено заміну віконних блоків в Локнистенському ДНЗ «Веселка», Синявському ДНЗ «Дзвіночок», в Менському ДНЗ «Дитяча академія», Менському ДНЗ ім.Гагаріна, продовжуються роботи по заміні віконних блоків в Менському ДНЗ «Сонечко».

Загальна середня освіта

Мережа загальноосвітніх навчальних закладів станом на 01.01.2017 року становить 24 загальнооосвітні навчальні заклади з учнівським контингентом 3 217 учнів. Серед всіх загальноосвітніх навчальних закладів району 13 малочисельних, що становить (54%) від загальної кількості, з них 9 – ЗОШ І-ІІІ ст., 4 – ЗОШ І-ІІ ст. Середня наповнюваність класів становить 13,6 (сільська місцевість – 8,94; міська – 20,4).

У 2016-2017 навчальному році до навчальних закладів підвозиться 279 учнів сільської місцевості (100%), які проживають за межею пішохідної доступності. Всього задіяно 13 транспортних одиниць. У 2016 році парк транспорту, призначеного для підвезення учнів, поповнився двома новими «Шкільними автобусами», які були придбані на консолідованих засадах за рахунок співфінансування з державного та місцевого бюджетів в рамках районної програми «Шкільний автобус».

Організація харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів забезпечується згідно коштів, передбачених районною Програмою організації харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів Менського району на 2016 рік, затвердженою рішенням третьої сесії сьомого скликання Менської районної ради від 30 березня 2016 року №82. Основною метою Програми є створення умов для збереження здоров’я дітей, підвищення рівня організації харчування, забезпечення школярів якісним харчуванням. В 2016 році фінансування Програми здійснювалося за рахунок коштів: освітньої субвенції з державного бюджету для харчування учнів пільгових категорій 1-11 класів (дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей 1-4 класів з сімей, які отримують допомогу відповідно до статті 19 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»), коштів районного бюджету та інших джерел не заборонених законодавством. Різними видами харчування було охоплено 97% учнів загальноосвітніх навчальних закладів району.

Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій

У школах району встановлено 347 одиниць комп’ютерної техніки, у тому числі - 23 навчальні комп’ютерні комплекси. У 2016 році за кошти освітньої субвенції з державного бюджету було здійснено закупівлю та встановлено 2 сучасні навчальні комп’ютерні комплекси (з меблями) у Менську районну гімназію та Березнянську ЗОШ І-ІІІ ст. на суму 261,6 тис. грн..

Вживаються заходи щодо підвищення рівня інформатизації закладів освіти. Кількість учнів на один ПК по району становить 9,3. До мережі Інтернет підключено всі загальноосвітні навчальні заклади.

Наприкінці 2016 року надійшли 2 комп’ютерні класи (29 одиниць), отримані відповідно до угоди між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки, які отримали учні Менської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Шевченка та Березнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Позашкільна освіта

В районі збережено мережу позашкільних навчальних закладів. У системі освіти району функціонує 4 позашкільні заклади: Менський районний Центр дитячої та юнацької творчості, Березнянський Будинок дитячої та юнацької творчості, дитячо-юнацька спортивна школа, станція юних техніків.

У гуртках і секціях позашкільних навчальних закладів системи освіти свої навички та вміння розвивають 1 727 школярів району, що становить 54,2% від загальної кількості дітей шкільного віку. Робота з обдарованою учнівською молоддю

Системна робота в районі проводиться з обдарованою учнівською молоддю. В 2016 році досить вдалим був виступ учнівської команди Менського району в ІІІ обласному турі Всеукраїнських предметних олімпіад з базових дисциплін, де здобуто 8 загальнокомандне місце, отримавши 20 дипломів (1 диплом - І ступеня, 5 дипломів - ІІ ступеня та 14 дипломів - ІІІ ступеня). Крім цього Шаповаленко Ольга, учениця 8 класу Стольненської ЗОШ І-ІІІ ст. здобула І місце на ІV (заключному) етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології, згодом учениці Олі призначено стипендію Президента України.

З метою підтримки обдарованої молоді в районі прийнята освітянська Програма роботи з обдарованою учнівською молоддю на 2016-2020 роки. Відповідно до вищезазначеної Програми учням-переможцям ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін та ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України були виплачені одноразові стипендії; вчителі, які підготували переможців отримали одноразові заохочувальні премії. Загальна сума виділених коштів становить 9 320 грн..

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я

Мережа закладів охорони здоров’я протягом 2016 року залишилась незмінною. Медичну допомогу жителям району надають КЗОЗ «Менська центральна районна лікарня» та КЗОЗ «Менський центр первинної медико-санітарної допомоги». Центральна районна лікарня підтвердила вищу акредитаційну категорію, має Сертифікат на систему управління якістю про відповідність вимогам ДСТУ ISO. Центр первинної медичної допомоги отримав першу акредитаційну категорію.

Демографічна ситуація у районі складна: у 2016 році народжуваність становила 6,3% (середній показник серед районів області у 2015 році - 7,4%), показник загальної смертності населення – 21,9% (показник серед районів області у 2015році - 22,9%), природний приріст від’ємний: - 15,6% (показник серед районів області у 2015 році: - 15,5%). В той же час- у 2016 році в районі не було малюкової та дитячої смертності.

Забезпеченість медичними кадрами у 2016 році по району складає: лікарями – 20,9 на 10 тис. населення, середніми медичними працівниками – 65,9 на 10 тис. населення (показники серед районів області у 2015 році відповідно 21,1 та 76,7 на 10 тисяч населення).

В КЗОЗ «Менська центральна районна лікарня» працює 56 лікарів.

У штаті закладу 10 лікарів-інтернів за спеціальностями хірургія, акушерство-гінекологія, педіатрія, анестезіологія, внутрішні хвороби, радіологія. Серед середнього медичного персоналу атестовано 112 осіб або 67,5% (обласний показник – 51,3%).

Для надання стаціонарної медичної допомоги в районі було розгорнуто 240 ліжок цілодобового стаціонару. В рамках реформування медичної галузі з метою раціонального використання ліжкового фонду у 2016 році було скорочено 26 ліжок.

Слід відмітити, що за рахунок продуманого та виваженого підходу до даного питання жоден медичний працівник не був звільнений. Станом на 01.01.2017 року ліжковий фонд району становить 58,8 на 10 тисяч населення.

У 2016 році медичними працівниками району було стаціонарно проліковано 6968 осіб, проведено 1277 операцій. Збільшилась кількість планових оперативних втручань, зокрема-холецистектомій при хронічних холециститах, операцій на судинах та з приводу незащемленої грижі.

В районі широко використовуються стаціонар замісні технології – денні стаціонари та стаціонари вдома. На ліжках денного стаціонару у 2016 році проліковано 4975осіб, що становить 1366,1 на 10 тисяч населення ( обласний показник 773,0 на 10 тисяч населення), в стаціонарі вдома - 3626 хворих, що становить 995,7,7 на 10 тис. населення при обласному показнику - 577,0 на 10 тисяч населення).

КЗОЗ «Менська центральна районна лікарня» надавалась медична допомога і жителям сусідніх районів. За 2016 рік медичними працівниками закладу було проліковано 2435 іногородніх хворих амбулаторно та 335 пацієнтів в цілодобовому стаціонарі. Серед стаціонарно пролікованих - 116 осіб ( 34,6%) було прооперовано, у 66 вагітних – прийнято пологи (із них у 13 осіб –шляхом кесаревого розтину)

Пріоритетними напрямками роботи медичних працівників залишаються охорона здоров’я матерів та дітей, профілактика та лікування соціально значимих хвороб. В лікарні введені новітні перинатальні технології, що привело до зменшення частки патологічних пологів та зниження захворюваності новонароджених. Частка новонароджених, яким були проведені профілактичні щеплення у пологовому відділенні зросла до 92,0%.

Менська центральна районна лікарня підтвердила звання «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Первинну медичну допомогу населенню Менського району надає КЗОЗ «Менський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Загальна укомплектованість посад сімейних лікарів – 67,4%. Кількість відвідувань до сімейного лікаря у 2016 році склала 99 903, що більше, ніж у попередньому році (91 218) та становить 3,0 відвідувань на 1 жителя.

З метою раннього виявлення туберкульозу проводилось флюорографічне обстеження дорослого населення. За рік обстежено 18 796 осіб. Кількість флюорообстежених на 1 000 дорослого населення становить 619,8.

Одним із напрямків роботи КЗОЗ «Менський центр первинної медико-санітарної допомоги» є проведення оглядів сільського населення та оздоровлення. У 2016 році оглянуто 99,8% сільського населення. Відсоток виявленої патології - 59,9%, в тому числі серед дорослих – 62,8%, серед дітей – 44,6%. У кожному структурному підрозділі закладу (амбулаторія, ФАП/ФП) ведеться реєстр багатодітних сімей, сиріт та напівсиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з обмеженими фізичними можливостями. Медичні працівники здійснюють медичне спостереження за даними категоріями населення, співпрацюють з соціальними працівниками, відповідними службами з питань забезпечення продуктами харчування, паливом, одягом, здійснюють контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних норм. Діти даних категорій першочергово направляються на оздоровлення в т.ч. санаторно-курортне.

У 2016 році медичними закладами району було придбано та благодійно отримано медичного обладнання на загальну суму 992,932 тис.грн., зокрема:

-Відеосистема з блоком управління для проведення лапароскопічних операцій;

-Аналізатор електролітів крові E-lyte 5;

-Стіл операційний «Біомед» МТ-600;

-Стерилізатор паровий ГК-103-3;

-Електрокардіографи 12-канальні – 3 шт.;

- Лампи бактерицидні, тощо.

На утримання закладів охорони здоров’я району за 2016 рік було фактично використано 32336,1 тис. грн., із них – 23912,1 тис. грн.. – КЗОЗ «Менська центральна районна лікарня» та 8424,0 тис. грн.. –КЗОЗ «Менський центр ПМСД»

Додатково у 2016 році медичними закладами району було залучено 988,9 тис. грн. позабюджетних коштів, із них КЗОЗ «Менська центральна районна лікарня» - 864,6 тис. грн., КЗОЗ «Менський центр ПМСД» - 124,3 тис. грн..

КУЛЬТУРА

Станом на 1 січня 2017 року в районі функціонує 76 закладів культури, в яких працює 240 чоловік.

Закладами культури району проводилась значна робота по патріотичному вихованню населення району. Зокрема клубними закладами району здійснювалася організація благодійних заходів, акцій, концертних програм, виставкових заходів патріотичного спрямування по підтримці учасників АТО.

Щедра Менська земля завжди була багата на таланти. Ми раді тому, що сьогодні ця традиція продовжується. Менщині є чим поділитися з жителями не лише України, а й усього світу. Гордістю району є зразкові дитячі колективи: спортивно – цирковий «Фієста», цирковий «Юність» (Макошинський селищний Будинок культури), ансамбль народного танцю «Калинонька» (Куковицький сільський Будинок культури), ансамбль сучасного танцю «Сюрприз», які стали переможцями Всеукраїнських, Міжнародних конкурсів і фестивалів. Три керівники цих творчих колективів: Фесюн Галина, Бур Вероніка, Цигипа Анжела мають Почесне звання «Заслужений працівник культури України» - це прояв великого духовного багатства, великої майстерності та постійної наполегливої праці.

Протягом 2016 року здійснювались заходи по поліпшенню матеріально – технічної бази галузі культури.

За звітний рік реконструйовано фасад та покрівлю Менського районного Будинку культури, який став справжньою окрасою районного центру. Зроблено нову якісну підлогу сцени малого залу, придбано нові сценічні костюми для артистичного персоналу та багато іншого.

На новий рівень культурно-дозвіллєвої діяльності вийшов Центр культури та дозвілля молоді. За півроку Центр запрацював на повну потужність охопивши різновекторно практично всі вікові групи населення. На сьогодні щоп’ятниці та щосуботи на танцювальні вечори збирають більше двохсот молодих людей. Потужна апаратура, стробоскоп, лазери, димова машина у пристосованому приміщенні – мало який районний центр має таке обладнання. Задля цього відремонтовано санвузли, які до цього не працювали багато років. Новостворені гуртки «Сильна Мена», «Англійський клуб», «Гурман», «Шаховий клуб» відвідують близько двох сотень вихованців. На цей рік заплановано реконструкцію покрівлі, заміну вікон та ремонт ганку.

В Менську музичну школу придбано нову потужну акустичну систему, пюпітри, музичні інструменти, встановлено пільги по батьківській платі пільговим категоріям населення, в тому числі дітям, чиї батьки є учасниками АТО. Березнянська музична школа також отримала нову музичну апаратуру.

В КЗ «Менський районний краєзнавчий музей ім. В. Ф. Покотила» повністю завершена реекспозиція музею, проведений капітальний ремонт аварійної груби опалення, зроблено ремонт вікон (вперше за 40 років), що дало змогу підвищити енергоефективність на 30%. Запрацював веб-сайт закладу.

Березнянський історико-краєзнавчий музей ім. Г.Г. Верьовки також фінансувався не за залишковим принципом, а за потребою.

Бібліотекам також приділялася значна увага. Дані заклади становляться центрами культурного, інтелектуального, краєзнавчого та патріотичного розвитку наших громад.

Значно покращилась матеріально-технічна база сільських та селищних клубних закладів, які відносяться до комунальної власності селищних та сільських рад. По мірі фінансових можливостей виділялися кошти на проведення культурно-масових заходів, ремонтів, придбання обладнання, інвентаря тощо.

Хочеться особливо відзначити Покровський сільський Будинок культури (55,1 тис. грн.) , Макошинський селищний Будинок культури (65,0 тис. грн.), Сахнівський сільський Будинок культури (28 тис. грн.), Блистівський сільський клуб (7,1 тис.грн.), Садовий сільський клуб (7,2 тис.грн.).

Особливий акцент у роботі закладів культури – це робота з дітьми та молоддю. Впроваджуються нові форми організації дозвілля. Дуже позитивно молодь сприйняла можливість спробувати себе у інтелектуальних настільних іграх, та відеоіграх на великому екрані, різноманітних квестах, тощо.

Одним із пріоритетних напрямків роботи є проведення свят, конкурсів та фестивалів безпосередньо на селі: це театралізоване свято «Медовий спас» у с. Дягова, свято «Покрова» у смт. Березна. Традиційним у районі стало проведення Троїцького ярмарку, який у цьому році п’ятнадцятий ювілейний раз зібрав до святкування кількатисячний загал менян та гостей.

Взагалі, якщо взяти районні установи культури, то фактично щотижня протягом року проходило мінімум два масштабні культурні заходи.

РОЗВИТОК ТУРИЗМУ

З кожним роком туристична галузь відіграє все вагомішу роль у житті Менського району. Величезний туристичний потенціал району відкриває можливості для розвитку різних видів туризму, відкриттю нових засобів відпочинку та рекреації, появі нових осередків сільського зеленого туризму.

Для перспективи розвитку туристичної галузі в Менському районі розроблено та апробовано 3 вело та 4 авто маршрути та планується ще апробувати комбіновані маршрути (пішохідний, пішохідно – автобусний, автомобільний, велосипедний). За результатами поїздок випущено туристичні путівники «Велосипедом по Менщині», «Дерев'яні Храми Менщини», «Туристичні перлини Менщини», «Кам'яні Храми Менщини».

В 2016 році представники району брали участь в обласному туристичному форумі, який проходив в м. Чернігові, в цьому ж році на базі Менської районної бібліотеки відкрито Інформаційний туристичний центр, створено інтернет – ресурс «Менщина туристична», що поширюватиме інформацію про історико-культурні принади нашого району, планується випуск путівника по Менському районі.

З метою розвитку туристичної інфраструктури та створення умов для підвищення конкурентоспроможності планується:

- проведення роботи серед місцевого населення, щодо перспективи його залучення до розвитку туризму;

- представлення району на спеціалізованих виставках, ярмарках, ділових зустрічах, поїздках, засіданнях круглих столів, фестивалях, як за межами так і на території району для популяризації туристично- рекреаційних можливостей Менського району.

РОБОТА З СІМ’ЯМИ, МОЛОДДЮ ТА НЕПОВНОЛІТНІМИ

У рамках реалізації молодіжної політики в районі проводиться ряд заходів щодо підтримки молоді, багатодітних сімей.

Систематично проводиться обстеження матеріально-побутових умов проживання багатодітних родин. На сьогоднішній день в районі проживає 252 багатодітні сім’ї, в яких виховується 844 дитини.

Продовжується робота по видачі посвідчень батькам та дітям багатодітних сімей. Станом на 01.01.2017 року видано 365 посвідчень батьків багатодітної сім'ї та 738 посвідчень дитини з багатодітної сім'ї.

Протягом грудня 2016 року співробітниками сектору у справах сім’ї, молоді та спорту районної державної адміністрації було проведено акцію «Подарунок від Святого Миколая», в рамках якої дітям пільгових категорій були вручені 100 солодких подарунків.

В районі проживає 309 жінок, яким згідно указів Президента України присвоєно Почесне звання «Мати-героїня». За 2016 рік 3 жінкам було присвоєно це Почесне звання.

За 2016 рік до Менського районного ценру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді звернулася 776 сімей та осіб із категорій: що, опинились у складних життєвих обставинах; діти та молодь з функціональними обмеженнями; сім’ї учасників АТО; діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; особи з числа дітей-сиріт; прийомні сім’ї; внутрішньо переміщені особи; молодь, яка звільнилася з місць позбавлення волі; особи, засуджені до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі; опікуни; особи, яких торкнулася проблема ВІЛ-інфекції; одинокі матері; сім’ї, яким призначена державна соціальна допомога; сім’ї, діти з яких перебувають у інтернатних закладах за заявою батьків. 57 сімей перебували під соціальним супроводом Менського районного ценру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, на обліку перебувала 221 сім’я у складних життєвих обставинах, у якій виховується 419 дітей.

Співробітниками Центру організовано та проведено із залученням приватних підприємців, підприємств наступні акції та заходи:

- благодійний фестиваль «Золотий Фенікс», виручені кошти від якого - 16812 грн. на протязі року роздані сім’ям що опинились у складних життєвих обставинах – на лікування, оперування, на придбання продуктів харчування, оформлення документів та ін.

- Студентський форум Менщини. Охоплено близько 300 студентів та 50 гостей. Кожен учасник форуму отримав примірник соціальної реклами - блокнот, розроблений центром.

- З нагоди Міжнародного Дня захисту інвалідів організовано свято для даної категорії дітей, 35 дітей-учасників отримали подарунки.

- акція «Перший дзвоник вдома» для дітей з функціональними обмеженнями. Охоплено 6 дітей даної категорії, надано 6 подарункових наборів шкільного приладдя.

- до Дня сім’ї та Дня матері було організовано свято для сімей, де виховуються діти-інваліди;

- до Дня захисту дітей організовано екскурсію в зоопарк та подарунки для дітей-інвалідів та дітей з сімей, що опинились у складних життєвих обставинах.

- під час проведення Троїцького ярмарку та Студентського форуму проводилася благодійні акції по збору коштів на лікування дитини «Дерево життя», акції проводилися і в магазинах, аптеках міста.

- під час літніх канікул проводилась соціально –профілактична робота в пришкільних таборах;

- з нагоди Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом проведена профілактично-просвітницька акція на вулицях міста «Збережи життя».

- надано сприяння в організації участі дітей-інвалідів та молодих інвалідів в екскурсійній поїздці в рамках проекту «Менщина туристична».

- в рамках роботи «Пункту обміну речей, які були у вжитку» надана допомога 42 сім’ям.

При Центрі діє клуб вечірнього дозвілля підлітків «Джинс», який щодня відвідують підлітки та молодь, проведено 252 заняття. До заходів Менського районного ценру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді активно залучаються волонтери – 37 учнів і студентів. Проведено 33 засідання клубного об’єднання для дітей з функціональними обмеженнями «Віконечко».

Станом на 01.01.2017 року на первинному обліку служби у справах дітей районної державної адміністрації перебуває 72 дитини, з них: 18 дітей-сиріт та 54 дитини, позбавлені батьківського піклування.

В сімейних формах виховання перебуває 63 дітей. З них під опікою, піклуванням - 50 дітей, в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу - 13 дітей, що становить 87,5% від загальної кількості, що на 7,5 % більше ніж в минулому 2015 році.

9 дітей знаходиться поза сімейним оточенням (12,5%), а саме: 5 – в загально-освітніх школах-інтернатах управління освіти і науки ОДА, 1 дитина – в навчально-реабілітаційному центрі управління освіти і науки ОДА; 2 дітей в інтернатних закладах системи соціального захисту населення ОДА; 1 дитина – в професійно – технічному закладі.

Протягом року на первинний облік поставлено 2 дітей. Обох дітей влаштовано під опіку. Знято з обліку 10 дітей, 8 – по досягненню повноліття, 2 – усиновлено.

Протягом року усиновлено 2 дітей, 1 дитина- громадянами України та 1 дитина- іноземцями. На обліку з усиновлення перебуває 21 дитина.

В районі функціонує 16 прийомних сімей, в яких виховується 20 дітей та один будинок сімейного типу, в якому виховується 6 дітей. В 2016 році було створено 3 прийомні сім’ї. Одна сімейна пара перебуває на обліку з усиновлення, дитина виховується в їх прийомній сім’ї. Підготовлені та подані матеріали до суду.

Службою у справах дітей районної державної адміністрації забезпечується ведення Єдиного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сімей потенційних усиновлювачів, опікунів та піклувальників, прийомних батьків та дітей, що проживають у сім’ях, які перебувають в складних життєвих обставинах.

На обліку дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах перебуває 46 дітей (26 сімей). З них 42 дітей - з причини, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 4 дитини – скоєння насилля в сім’ї.

Протягом 2016 року з метою запобігання підліткової злочинності та правопорушень на території району проведено 53 профілактичні рейди. В результаті рейдів обстежено 68 сімей, ініційовано 25 притягнень до адміністративної відповідальності за ч.1,2, ст..184 КУпАП, 5 дітей вилучено з сім’ї та влаштовано до центрів соціально-психологічної реабілітації дітей. Всього ж за рік влаштовано до центрів - 22 дитини, з них 17 дітей повернуто в біологічні сім’ї, відносно 3 дітей подані позовні заяви до суду щодо позбавлення батьківських прав 3 батьків. Одна дитина була відібрана за рішення суду без позбавлення матері батьківських прав.

З початку року проведено 17 засідань комісії з питань захисту прав дитини при районній державній адміністрації, розглянуто 95 питань та 4 засідання координаційної ради у справах дітей – 15 питань.

У червні 2016 року діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які стали переможцями районного конкурсу дитячої творчості «Світ очима дітей» взяли участь в обласному етапі цього конкурсу, з нагоди святкування в області Міжнародного дня захисту дітей.

19 грудня 2016 року 3 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування взяли участь у святковому заході до Дня Святого Миколая, який відбувся в обласному палаці дітей та юнацтва в м. Чернігові. Проблемними питаннями залишаються доступність послуг фахівців з соціальної роботи до населення, постійне скорочення їх чисельності в сільській місцевості та недосконалість методів впливу на такі сім’ї. Відсутність постійного контролю за сім’ями, які зловживають алкоголем, створює загрозу життю і здоров’ю дітей, та сприяє нецільовому використанню коштів державної соціальної допомоги на дітей, погіршує соціальну ситуацію, не дає можливості виявляти складні життєві обставини на ранньому етапі, коли їх ще можна виправити, не вживаючи радикальних методів – вилучення дітей.

СПОРТ. ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ

Робота з фізичної культури і спорту в районі здійснюється відповідно до Закону України «Про фізичну культуру і спорт».

В районі діє дві дитячо-юнацькі спортивні школи: Менська районна ДЮСШ відділу освіти районної державної адміністрації, де займаються спортом 178 вихованців в секціях: легка атлетика, баскетбол, футбол. Заняття проводяться в 13 групах десятьма тренерами-викладачами; ДЮСШ районної організації ФСТ «Колос», в якій займається 213 учнів в 4 секціях: вільна боротьба, легка атлетика, панкратіон, футбол. Заняття проводяться в 13 групах шістьма тренерами-викладачами.

Протягом звітного періоду було проведено ряд спортивно-масових свят, приурочених до 8 Травня, Троїцького ярмарку, Дня молоді, Дня Прапору, Дня Незалежності, Дня фізичної культури та спорту, Олімпійського тижня, Олімпійського уроку та до Дня міста, проведено 2 турніри з легкої атлетики у приміщенні, присвячених приїзду параолімпійської чемпіонки О.Зубковської та святкуванню Новорічних свят, 3 етапи спартакіади шкіл Менського району 2016-2017 н.р., 2 заходи з футболу для дорослих та міні-футболу для дітей шкільного віку, 1 захід з жиму штанги лежачи, а також 2 спортивно-масові заходи, присвячені Дню Святого Миколая для дітей різних вікових категорій.

На належному рівні наші спортсмени представляли Менський район на обласних, всеукраїнських та міжнародних змаганнях. Протягом 2016 року збірні команди ДЮСШ приймали активну участь у всіх змаганнях та першостях, які проводили відповідні федерації, Департамент сім’ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації, структурні підрозділи районної державної адміністрації. Вихованці відділення панкратіону (тренер Гаркуша М.М.) Чудецька Еріка та Шукай Катерина стали Чемпіонами України та срібними призерами Чемпіонату світу в м.Тбілісі з панкратіону. Вихованці відділення вільної боротьби (тренер Коноваленко Д.О.) – Санніков Олександр в березні 2016 року став чемпіоном зональної першості України. Призерами стали: Зелений Ярослав, Ілляшик Антон.

Особливо відзначились своїми досягненнями вихованці Таратухіної Н.П.: Лавський Владислав на літніх всеукраїнських змаганнях посів І місце зі стрибків у висоту; Лупинос Катерина на чемпіонаті області зайняла І місце з метання диску та зі щтовхання ядра; Слобода Марія на зимових обласних змаганнях посіла І місце з триборства.

10 вихованців ДЮСШ входять до складу збірних команд області з різних видів спорту.

За звітний період відповідними структурними підрозділами та спортивними школами району, згідно календарного плану змагань, проведено 34 змагання, де прийняло участь більше півтори тисячі учасників.

Серед всіх верств сільського населення проводилися змагання на першість району. У цих змаганнях взяло участь близько 10 команд, 215 учасників. Також, у вересні 2016 року команда с.Киселівки посіла 4 місце на обласних змаганнях «Краще спортивне село Чернігівщини», де приймали участь представники 15 районів Чернігівської області.

На території Менського району активно розвивається спортивно-масовий напрямок відпочинку населення, серед якого необхідно виділити футбол. Так, на даний час в районному чемпіонаті двох ліг під егідою Менської федерації футболу приймає участь 710 футболістів.

19 вересня в м.Мена за підтримки структурних підрозділів районної державної адміністрації та громадсько-активних шахістів відкрито шаховий клуб на базі приміщення Центру культури та дозвілля молоді, де акумульовано близько 30 гравців та на громадських засадах проводяться заняття з індивідуальних шахів для дітей та молоді Менського району. Також, слід відмітити, що на базі приміщення Центру культури та дозвілля молоді під керівництвом директора Менської районної ДЮСШ відділу освіти Таратухіна С.В. 20 жовтня було відкрито спортивно-тренажерний клуб «Стронгмен», де займається 2 вікові групи дітей та молоді у кількості близько 70 осіб.

Відповідно до районної Програми оздоровлення та відпочинку дітей Менського району на 2016-2020 роки забезпечено оздоровчими послугами 2110 дітей, що становить 64,4% від загальної кількості. В першу чергу приділялась увага оздоровленню дітей соціально уразливих категорій.

Протягом літнього періоду працювали 24 пришкільні табори з денним перебуванням, в яких відпочило 1026 учнів (34% від загальної кількості учнів шкільного віку).

Під час оздоровчої кампанії влітку 2016 року в районі функціонувало два стаціонарних оздоровчих заклади: санаторій «Остреч», в якому оздоровлено 75 дітей, ДОТ «Барвінок» с.Бігач 130 дітей. Також, в смт. Макошино працював 1 дитячий наметовий табір благодійної організації «Нащадки Аратти» - «Десняночка» (109 дітей).

Всього з місцевого бюджету на оздоровлення та відпочинок дітей Менського району було використано 212,4 тис. грн. та використано 172 тис. грн. залучених коштів.

ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ

На виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, в районі приділялась значна увага питанням, пов’язаним із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагування на них, функціонуванням територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту.

Протягом 2016 року на території Менського району виникло 53 пожежі (в 2015 році – 62 ). Прямі збитки від пожеж становлять 690 тис. грн. (2015 - 1581,5 тис. грн.).

На озброєнні протипожежних формувань на території району є 15 пожежних автомобілів. На даний час в 8 сільгосппідприємствах пожежні автомобілі передані на баланс сільських рад. З метою покращення їх боєздатності районною державною адміністрацією було рекомендовано передати всі протипожежні формування на баланси сільських рад.

Але, у зв’язку з відсутністю фінансування, це питання на даний час не вирішено. Протягом року із загального фонду районного бюджету виділено:

коштів з районного бюджету на утримання підрозділів місцевої пожежної охорони, тис. грн. – 957,5;

з них для поліпшення матеріально-технічної бази підрозділів місцевої пожежної охорони, тис. грн. – 6,5;

З метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій було затверджено номенклатуру і обсяги місцевого матеріального резерву на ліквідацію надзвичайних ситуацій та їх наслідків на 2016 рік у сумі 10 тис. грн.

Станом на 30 грудня 2016 року створено місцевий матеріальний резерв: - 300 літрів ДП та 200 літрів бензину А-92 на суму 10450 грн;

На території Менського району станом на 01.01.2017 року знаходиться на обліку 32 захисні споруди: - 2 сховища – Казенного підприємства «Укрспецзв'язок» і колишній Макошинський завод «Залізобетонних виробів» та 30 ПРУ.

В районі проведено інвентаризацію 11 захисних споруд. На 13 споруд подані акти на списання і зняття з обліку

З метою своєчасного гасіння пожеж та ліквідації надзвичайних подій і ситуацій в районі, для заправки пожежних автомобілів 10-ої Державної пожежно-рятувальної частини м. Мена з місцевого матеріального резерву було виділено дизельне пальне у кількості 300 літрів та бензин А-92 у кількості 150 літрів.

СТАН ЗАКОННОСТІ ТА ПРАВОПОРЯДКУ

За 2016 рік на території району було зареєстровано 830 кримінальних злочинів (2015 рік - 331), що на 499 кримінальних правопорушень більше. Пред’явлено про підозру по 107 кримінальним правопорушенням ( в 2015 році 135), направлено до суду з обвинувальним актом – 123 (в 2015 році – 155).

Очевидних вбивств на території району в 2016 році зареєстровано не було (одне кримінальне провадження по вбивству було перенесено з 2015 року.) Також було зареєстровано 1 кримінальне правопорушення за вчинення розпусних дій до малолітньої ( розкрито).

За звітний період на території району зареєстровано – 3 тяжкі тілесні ушкодження, у томі числі одне зі смертю потерпілого. Всі розкриті.

Найбільша кількість злочинів була пов’язана з крадіжками чужого майна. За звітний період на території району зареєстровано 276 крадіжок (2015-121). Зареєстровано – 3 розбійних нападів, (2015-1), 3 грабежі (2015-3). Значно зросла кількість шахрайств. Так, в поточному році зареєстровано 21 кримінальних правопорушень (в 2015 році – 5).

У звітному періоді на території району було зареєстровано 11 кримінальних правопорушень пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів.

Протягом 2016 року неповнолітніми скоєно 5 злочини ( в 2015 році – 15). Отже відмічається значне зниження рівня дитячої злочинності на території обслуговування.

За 2016 рік особовим складом Менського ВП ГУНП в Чернігівській області складено 1050 адміністративних протоколів.

ЗАПОБІГАННЯ ПРОЯВАМ КОРУПЦІЇ

На виконання статті 19 Закону України «Про запобігання корупції», затверджено антикорупційну програму, яка передбачає перелік завдань і заходів по запобіганню корупції в районній державній адміністрації та її структурних підрозділах.

Питання боротьби та запобігання корупції розглядалось на розширеному засіданні Колегії районної державної адміністрації 31 березня та 27 липня 2016 року .

У визначений термін проводяться перевірки фактів своєчасності подання декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру державними службовцями, у тому числі, новопризначеними та звільненими працівниками районної державної адміністрації. Фактів порушень не виявлено.

Для представників структурних підрозділів районної державної адміністрації та місцевого самоврядування проводяться апаратні навчання з антикорупційних питань.

Також, 18 березня 2016 року Чернігівським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядуванні, державних підприємств, установ і організацій проведено короткотерміновий семінар-тренінг «Основні засади реформування державної служби та служби в органах місцевого самоврядування».

Звернень підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців та громадян щодо фактів корупції до районної державної адміністрації не надходило.

Випадків корупційних діянь серед працівників районної державної адміністрації, по яким прийнято рішення суду та вступило в силу, не виявлені.

ГЛАСНІСТЬ ТА ВІДКРИТІСТЬ У РОБОТІ

Інформаційна політика районної державної адміністрації направлена на задоволення потреб жителів району на інформацію про діяльність органів державної влади, якнайширшого висвітлення заходів, які проводить управління, служби та відділи районної державної адміністрації.

З метою найбільш повного, якісного інформування населення про свою діяльність районною державною адміністрацією здійснюється висвітлення основних подій та заходів, які проводяться в районі, на офіційному веб-сайті. Його інформаційне наповнення та оновлення проводиться щоденно. За рік розміщено понад тисячу інформацій та проектів документів для обговорення.

За підсумками рейтингового оцінювання сайтів районних державних адміністрацій, яке проводила Чернігівська обласна державна адміністрація у липні поточного року, сайт Менської районної державної адміністрації за кількістю балів посів ІІІ місце.

Для зв’язків з громадськістю у районній державній адміністрації розроблено графік проведення прямих телефонних ліній керівників установ та організацій району. Оголошення про їх проведення друкуються в районній газеті «Наше слово» та розміщуються на офіційному веб-сайті. Протягом звітного року проведено 53 телефонні лінії, звернулося 86 громадяни. По усіх питаннях були дані відповіді та роз’яснення.

При Менській районній державній адміністрації протягом 2016 року працювала громадська рада (відбулось 4 засідання). Представники громадської ради були присутні на засіданнях сесій районної ради та брали активну участь у всіх районних заходах.

У районі зберігаються позитивні тенденції у забезпеченні свободи слова. Найбільш впливовими виданнями серед населення є района газета «Наше слово» (7139 примірників), обласні видання «Гарт» та «Вісник Ч». У постійному режимі працюють 2 районні Інтернет-видання: «Наше слово» та «Менщина».

Склад районної ради представлений 34 депутатами. З них 33 депутати сформували 6 депутатських фракцій:

- «Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» (5 депутатів, керівник – Л.В.Мацішевська);

- політичної партії «УКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП» (3 депутати, керівник С.Г.Мурований);

- ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» (3 депутати, керівник – А.І.Андрієнко);

- Радикальної партії Олега Ляшка (8 депутатів, керівник – В.В.Гайдукевич);

- Аграрної партії України (об’єднує 4 члени Аграрної партії України та 4 члени Партії «Відродження», керівник – С.В.Таргонський);

- політичної партії «Наш край» (6 депутатів, керівник – К.О.Фесюн).

Жодна із політичних партій та громадських організацій не заявила про свою опозиційність до місцевої виконавчої влади. Менська районна державна адміністрація підтримує тісний зв’язок, має повне порозуміння з органами місцевого самоврядування по всіх напрямках діяльності. Суспільно-політична ситуація в районі залишається стабільною.

На виконання у районі положень Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» проведена робота по перейменуванню населених пунктів та об’єктів топонімики. В цілому по району, в рамках декомунізації, перейменовано 225 вулиць та провулків, здійснено демонтаж 6 пам’ятних знаків. На даний час не демонтованим залишається погруддя ім.В.І.Леніна у смт.Макошино (пам’ятник знаходиться на території ПП «Завод Сільгоспмаш»). Відповідно до постанов Верховної Ради України перейменовано 8 населених пунктів: с.Жовтневе (Жовтнева сільська рада) на с.Покровське, с.Пам’ять Леніна (Куковицька сільська рада) на с.Загорівка, с. Червоний Маяк (Куковицька сільська рада) на с.Овчарівка, с.Ленінівка (Ленінівська сільська рада) на с.Сахнівка, с.Червоні Гори (Ленінівська сільська рада) на с. Святі Гори, с.Червоні Луки (Лісківська сільська рада) на с.Луки, с.Чапаєвка (Чапаєвська сільська рада) на с.Садове, с.Червоні партизани (Чапаєвська сільська рада) на с.Нові Броди.

З метою забезпечення реалізації в районі Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» було створено робочу групу з підготовки перспективного плану формування територій громад Менського району», яка після тривалого обговорення та консультацій з представниками територіальних громад району внесла пропозицій про створення двох об’єднаних територіальних громад: Менської міської громади з адміністративним центром у м. Мена та Березнянської селищної громади з адміністративним центром у смт. Березна.

Керівництво районної державної адміністрації відвідало загальні збори громадян практично у всіх населених пунктах району де проходили громадські обговорення по питаннях добровільного об’єднання. Жителям району надавалися відповідні роз’яснення, доводилися до відома переваги і можливості, які надає об’єднання.

У грудні 2016 року 17 рад району прийняли рішення про об’єднання в єдину територіальну громаду. До новоствореної об’єднаної громади увійшли населені пункти Менської міської ради, Макошинської селищної ради, Киселівської, Величківської, Садової, Дягівської, Феськівської, Осьмаківської, Ушнянської, Лісківської, Куковицької, Слобідської, Стольненської, Бірківської, Блистівської, Семенівської, Синявської сільських рад.

31 квітня 2017 року відбудуться перші вибори голови та депутатів об’єднаної територіальної громади. По Березнянській громаді також були проведені громадські обговорення, але на даний час суміжні сільські громади (Бігацька, Локнистенська, Миколаївська, Сахнівська) згоди на об’єднання не надали. Процес обговорення питання об’єднання триває.

Районною державною адміністрацією постійно вживаються заходи щодо забезпечення реалізації конституційних прав громадян на письмове звернення та особистий прийом, неухильного виконання норм Закону України «Про звернення громадян», Указу Президента України від 07.02.2008 № 109 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування».

Забезпечується кваліфікований, об’єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян. Жодне звернення громадянина не залишається поза увагою і розглядається, по можливості, в найкоротші терміни.

За результатами аналізу роботи зі зверненнями громадян, що надійшли до районної державної адміністрації протягом 2016 року спостерігається збільшення їх кількості у порівнянні з 2015 роком. Всього, за 2016 рік надійшло 366 письмових звернень громадян (у порівнянні з 2015 роком – 224 звернення громадян), порушено 268 питань. Про вирішення порушених питань громадяни проінформовані у встановлені терміни.

Протягом 2016 року до районної державної адміністрації надійшло 15 депутатських звернень (16 звернень у 2015 році), з них від народних депутатів України – 6 звернень, 4 - від депутатів обласної ради, 4 – від депутатів районної ради, від депутата міської ради - 1.

У постійному режимі працюють громадські приймальні при управлінні соціального захисту населення районної державної адміністрації, районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. При районній державній адміністрації щопонеділка працює правова громадська приймальня. Протягом 2016 року до приймальні звернулося 73 громадян.

Набуття чинності з 1 травня 2016 року Закону України «Про державну службу» та прийнятих на його виконання підзаконних актів є суттєвим кроком до побудови ефективної, прозорої та відкритої державної служби. Для реалізації державної політики з питань управління персоналом в апараті районної державної адміністрації створений сектор управління персоналом. Відповідно до критеріїв визначення переліку посад Міжрегіональним управлінням Національного агентства України з питань державної служби у м.Києві, Київській, Чернігівській та Черкаській областях затверджено перелік посад працівників районної державної адміністрації, які виконують функції з обслуговування, та введено у структуру районної державної адміністрації.

У березні 2016 року у структурі районної державної адміністрації для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань створений відділ державної реєстрації.

Основним механізмом добору претендентів на державну службу є конкурс. За звітний період проведено 4 конкурси на зайняття вакантної посади на державній службі. Проведення конкурсу здійснювалося відповідно до вимог до професійної компетентності кандидата на вакантну посаду державної служби на основі оцінювання його особистих знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов’язків. На всі посади, передбачені штатним розписом районної державної адміністрації розроблені та затверджені вимоги для осіб, які претендують на зайняття вакантних посад.