1

 

Внесення змін до ЗУ "Про запобігання корупції"

ЗМІНИ в антикорупційному законодавстві

 

Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо викривачів корупції

 

Закон України  "Про запобігання корупції"

 

РОЗ'ЯСНЕННЯ щодо додаткових заходів здійснення фінансового контролю

 

НАКАЗ Національного агенства України з питань державної служби від 05.08.2016 року № 158 "Про затвердження Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування"

 

 

До уваги держслужбовців!

 

 

НАГАДУВАННЯ ! БУДЬТЕ УВАЖНИМИ !!!

Суб’єкт декларування повинен зазначити отриманий (нарахований) дохід упродовж звітного періоду в електронній декларації (е-декларації).

Доходи включають:

-заробітну плату (грошове забезпечення), отриману як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом;

-гонорари та інші виплати згідно з цивільно-правовими правочинами;

-дохід від зайняття підприємницькою або незалежною професійною діяльністю;

-дохід від надання майна в оренду;

-дивіденди, проценти, роялті;

- страхові виплати;

-благодійну допомогу;

-пенсію;

-спадщину;

-доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав;

-подарунки;

-інші доходи.

Під заробітною платою розуміється основна заробітна плата, а також будь-які заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) особі у зв'язку з відносинами трудового найму.

Щодо подарунків.

Подарунки у формі грошових коштів ​повинні зазначатися, якщо розмір таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року,​ перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановленних для працездатних осіб на 1 січня звітного року. Подарун​ок​ у формі, іншій ніж грошові кошти​ (рухоме майно, нерухомість тощо)​, зазначається​, якщо ​вартість так​ого​ подарунк​у перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановленних для працездатних осіб на 1 січня звітного року. Зазначення інформації про подарунок не виключає обов'язок вказати відповідне майно в інших розділах декларації, наприклад, у розділах про цінне рухоме майно, нерухоме майно, цінні папери тощо.

ДОВІДКОВО. Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня відповідного року встановлюється бюджетним законодавством. Так, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2020 році становить на одну особу  в розрахунку на місяць: з 1 січня - 2102 грн., з 1 липня - 2197 грн., з 1 грудня – 2270 грн.

 

 

 

 

 

За завідомо недостовірні відомості у декларації передбачено адміністративний штраф і навіть кримінальну відповідальність

 

Адміністративна відповідальність

(ч. 1 і 2 статті 172-6 «Порушення вимог фінансового контролю» Кодексу України про адміністративні правопорушення)

 

  • Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

 

  • Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані, тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

 

  • Дії, передбачені частиною першою або другою, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу від 100 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією доходу чи винагороди та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

 

  • Подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тягне за собою накладення штрафу від 1000 до 2500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

 

Примітка. Суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

 

- Відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об’єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

 

Кримінальна відповідальність

(стаття 366-1 «Декларування недостовірної інформації» Кримінального Кодексу України)

 

- Подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної інформації карається штрафом від 2500 до 3000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Примітка. Суб’єктами декларування є особи, які відповідно до ч. 1 та 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

- Відповідальність за цією статтею за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації стосовно майна або іншого об’єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються  від достовірних на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

ДОВІДКОВО. Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня відповідного року встановлюється бюджетним законодавством. Так, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір прожиткового мінімуму у 2020 році становить на одну особу  в розрахунку на місяць: з 1 січня - 2027 грн., з 1 липня - 2118 грн., з 1 грудня – 2189 грн.

 

 

Чат-бот «Держслужбовець Тарас» - допомога держслужбовцю при заповненні декларації за 2019 рік

         Громадська організація «Антикорупційний штаб» у жовтні 2017 року створила та запустила електронний сервіс – чат-бот «Держслужбовець Тарас», який дозволить подати електронну декларацію без                    помилок               та зайвого клопоту.
         У лютому 2020 року спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) було оновлено інформацію чат-боту «Держслужбовець Тарас» виключно на основі положень Закону України «Про запобігання корупції», роз'яснень щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, що затверджені рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – Національне агентство) від 11 серпня 2016 р. № 3 (зі змінами) та інших роз’яснень та рекомендацій, прийнятих Національним агентством з питань запобігання корупції.
 

       Чат-бот надає користувачам покрокову інструкцію із заповнення електронної декларації. Допомагає визначити, які відомості підлягають декларуванню щодо різних активів та доходів: містить актуальні відомості щодо порогів, встановлених для декларування окремих активів, містить додаткові посилання на відкриті державні реєстри, бази даних, сервіси, що можуть бути корисними суб'єктам декларування під час заповнення декларації.


          Знайти його можна, ввівши в поле для пошуку в Facebook Messenger або Telegram запит «Держслужбовець Тарас», а також за прямими посиланнями: Facebook Messenger http://m.me/d.tarasbot, Telegram https://t.me/d_tarasbot. Для того, щоб розпочати спілкування із чат-ботом, потрібно натиснути кнопку «Почати» і надалі користуватись запропонованими кнопками внизу при виборі варіантів відповіді.

         Електронний сервіс чат-бот «Держслужбовець Тарас» є зручним інструментом для уникнення помилок під час подання електронної декларації суб’єктами декларування. Адже в разі неподання, несвоєчасного подання або надання недостовірних відомостей в декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до суб’єкта декларування може бути застосовано дисциплінарну, адміністративну чи кримінальну відповідальність.

         Варто зауважити, що чат-бот «Держслужбовець Тарас» є допоміжним інструментом для суб'єктів декларування. Усі відповіді та пояснення несуть рекомендаційний характер, а відповідальність за достовірність інформації, яку внесено до декларації, несе виключно суб'єкт декларування. Якщо зміст відповіді чат-бота є незрозумілим користувачу чи в нього залишаються додаткові запитання, радимо звертатись до Національного агентства з питань запобігання корупції за додатковими роз'ясненнями та консультаціями.

 

         Довідково: чат-бот «Держслужбовець Тарас» є некомерційним та безкоштовним електронним довідковим сервісом, який створений за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС та ГО «Антикорупційний штаб», ГО «Центр демократії та верховенства права».

 

З питаннями та пропозиціями щодо роботи чат-бота «Держслужбовець Тарас» можна звертатись до ГО «Антикорупційний штаб»: [email protected], тел.(073) 500-50-22.

 

У 2020 році у е-декларацію необхідно вносити унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі 

(скорочено –УНЗР)

Питання заповнення декларацій наразі є досить актуальним для всіх державних службовців. Враховуючи зміни, які були внесені до Закону України «Про запобігання корупції» у 2019 році, зокрема до ч.1 п.1 ст.46 «Інформація, що зазначається в декларації», одним із питань, яке найбільше турбує громадян, це питання щодо УНЗР та його оформлення.

Отже, УНЗР (унікальний номер запису у реєстрі) це цифровий, незмінний ідентифікатор людини, який допомагає швидко та достовірно встановити особу. Він формується у разі, якщо інформація про особу вноситься до Єдиного державного демографічного реєстру (скорочено ЄДДР) вперше. Унікальний номер запису в реєстрі є незмінним.

Як його отримати?

-  якщо ви є власником одного із біометричних документів (ID – картка, паспорт громадянина України для виїзду за кордон), то УНЗР прописаний на вашому документі, як вказано на малюнку і складається з 13 цифр.

- якщо ви раптом втратили біометричний документ, то відомості щодо вашого УНЗР ви можете отримати за заявою особисто або уповноваженої особи у будь якому підрозділі міграційної служби. У відповідності до чинного законодавства дана послуга надається протягом  3-х робочих днів.

- якщо ви не є власником одного із біометричних документів (ID – картка, паспорт громадянина України для виїзду за кордон), то вносячи інформацію щодо УНЗР до е-декларації обирайте позицію «не застосовується».

 

Декілька корисних посилань з даного питання!

 

https://bit.ly/30DkjYV (закон України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції).

https://bit.ly/30DSbVI (офіційний сайт Національного агентства з питань запобігання корупції).

https://bit.ly/2G3nY90 (офіційний сайт Державної міграційної служби України).

 

викривачі

 

 

Види декларацій та строки їх подання

Положення Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язують, зокрема, державних службовців, дотримуватися вимог фінансового контролю. У зв’язку з цим, за певних умов державні службовці повинні задекларувати отримані ними та членами їх сім’ї доходи, наявне рухоме та нерухоме майно, цінні папери, нематеріальні активи та інше, подавши декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація).

 Подається декларація шляхом заповнення суб’єктом декларування визначеної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, а в залежності від конкретних обставин, обирається один з 4-х її видів: «кандидата на посаду», «щорічна», «перед звільненням», «після звільнення».

Якщо громадянин приймає участь у конкурсі на зайняття посади державної служби вперше, він подає декларацію до призначення на відповідну посаду. В цьому випадку має бути подано декларацію «кандидата на посаду», у якій відображається інформація за  звітний рік, що передує року, в якому подавалася заява на зайняття посади (участь у конкурсі), станом на 31 грудня. Водночас і положення частини першої статті 25 Закону України «Про державну службу» зобов’язують учасників конкурсу, разом з іншими документами подавати до конкурсної комісії декларацію за минулий рік.

В подальшому, щороку до 01 квітня року, наступного за звітним, державним службовцем подається «щорічна» декларація. Вона охоплює звітний рік, що передує тому року, в якому вона подається. Інформація в ній відображається станом на 31 грудня.

Перед звільненням з посади державної служби, особа, яка припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави повинна подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Під час заповнення декларації обирається вид «перед звільненням». Інформація відображається станом на останній день такого періоду (день, що передує дню її подання) протягом 20 днів  після дня звільнення.

Однак, якщо суб’єкт декларування звільняється або іншим чином припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави, до подання ним щорічної декларації за попередній рік (до 01 квітня), Національне агентство з питань запобігання корупції радить подавати дві декларації:       

 1. «щорічну» - за попередній рік;

2. окрему - за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

            Востаннє декларація подається особою, яка припинила діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави, до 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Обирається вид декларації «після звільнення», а інформація відображається станом на 31 грудня року, в якому було припинено діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави.

            Варто також додати, що упродовж семи днів після подання декларації будь-якого виду, суб’єкт декларування має право подати виправлену декларацію.